I.
Zgodnie z art. 2b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście.
W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. Jedynie Dyrektor Generalny KOWR, na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej, może wyrazić zgodę, w drodze decyzji administracyjnej, na dokonanie ww. czynności przed upływem okresu 5 lat, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym.
Odwołanie wnosi się do organu wyższego stopnia, tj. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie.
Przepisów powyższych i wynikających z nich obowiązków nie stosuje się do nieruchomości rolnej:
II.
Nabywca, który nabył nieruchomość rolną po uzyskaniu stosownej zgody Dyrektora Generalnego KOWR (wydanej zgodnie z art. 2a ust. 4 pkt 1, pkt 2 i pkt 3 ustawy), zobowiązany jest do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej.
Osoba fizyczna, która nabyła nieruchomość rolną po uzyskaniu stosownej zgody Dyrektora Generalnego KOWR (wydanej na wniosek nabywcy - zgodnie z art. 2a ust. 4 pkt 2 oraz 3 ustawy), zobowiązana jest do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która weszła w skład utworzonego gospodarstwa rodzinnego/posiadanego gospodarstwa rolnego.
Nabywca, który nabył nieruchomość rolną po uzyskaniu stosownej zgody Dyrektora Generalnego KOWR (wydanej na wniosek nabywcy - zgodnie z art. 2a ust. 4 pkt 5 ustawy), zobowiązany jest do:
Uczelnia, która nabędzie nieruchomość rolną po uzyskaniu stosownej zgody Dyrektora Generalnego KOWR (wydanej na wniosek uczelni – zgodnie z art. 2a ust. 4 pkt 4 ustawy) zobowiązana jest do wykorzystywania tej nieruchomości na cele rolnicze.
III.
Zgodnie z art. 8a ustawy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa sprawuje nadzór nad spełnieniem ww. zobowiązań. W ramach tego nadzoru przeprowadzane są kontrole. Osoby upoważnione do przeprowadzenia kontroli mają m.in. prawo do:
a) pisemnych lub ustnych informacji,
b) okazywania i udostępniania dokumentów.
IV.
Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy, jeżeli nabywca nieruchomości rolnej:
KOWR może wystąpić do sądu o nabycie własności tej nieruchomości przez KOWR działający na rzecz Skarbu Państwa, za zapłatą ceny odpowiadającej jej wartości rynkowej określonej stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.
UWAGA!
Sprawy dotyczące wyrażenia zgody, o której mowa w art. 2b ust. 3 ustawy, wszczęte i niezakończone prawomocnym orzeczeniem sądu przed 26.06.2019 r., tj. przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy - rozstrzygane będą przez sądy.