Wydarzenia instytucji zewnętrznych - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Wydarzenia instytucji zewnętrznych

AAHAR- Międzynarodowe Targi Żywności i Hotelarstwa, 26-30 kwietnia 2022 r. New Delhi, Indie

 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, iż w dniach 26-30 kwietnia br. w New Delhi odbędzie się 36 edycja targów AAHAR – The International Food and Hospitality Fair. Międzynarodowe targi spożywcze AAHAR są jednymi z najbardziej znanych w Azji Południowej. Organizowane są przez India Trade Promotion Organization (ITPO), rządową agencję promocji indyjskiego Ministerstwa Handlu i Przemysłu. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie w prestiżowym miejscu Pragati Maidan w New Delhi.

Targi podzielone są na 3 główne kategorie:

 • sektor spożywczy (w tym wina i napoje);
 • sektor wyposażenia F&B (przygotowanie / przetwarzanie / pakowanie);
 • sektor hotelarstwa i wystroju wnętrz.

W ostatniej edycji targów udział wzięło ponad 700 wystawców i 40 000 odwiedzających z całego świata. Więcej informacji znajduje się na stronie organizatora: https://indiatradefair.com/aahardelhi/

Przedsiębiorcy zainteresowani wzięciem udziału w ww. targach proszeni są o bezpośredni kontakt z organizatorem targów:

 

Dokumenty rejestracyjne:

 

Zaproszenie do udziału w misji do Singapuru i Wietnamu na przełomie marca i kwietnia 2022r.

 

W listopadzie 2021 r. Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do udziału w misji wysokiego szczebla do Singapuru i Wietnamu, która odbędzie się w dniach 27 marca - 2 kwietnia 2022 r. Delegacji przewodniczyć będzie Komisarz UE ds. rolnictwa Pan Janusz Wojciechowski.

Zaproszenie skierowane jest do przedstawicieli europejskich firm oraz organizacji producentów żywności obejmujących głównie branżę mięsną, mleczarską, owocowo-warzywną,  produktów jajecznych, oliwy z oliwek oraz napojów. W ramach wizyty odbędą się oficjalne spotkania Komisarza Wojciechowskiego z przedstawicielami rządu jak również zaplanowane będą działania promocyjne, w których uczestniczyć będzie delegacja biznesu. Planowany jest udział w seminariach na temat charakterystyki rynku lokalnego i trendów konsumenckich, sprzedaży detalicznej jak również możliwości nawiązywania kontaktów (wizyta na targach FHA w Singapurze).

W misji przewidziano udział tylko jednego przedstawiciela danej firmy czy organizacji producentów. Pozostali przedstawiciele mogą towarzyszyć delegacji, jednak ze względu na ograniczony limit miejsc, KE nie może zagwarantować, że wezmą udział w zaplanowanych wydarzeniach. Uczestnicy misji samodzielnie pokrywają koszty podróży i zakwaterowania.

Osoby zainteresowane przedmiotowym zaproszeniem są proszone o wypełnienie formularza zgłoszeniowego udostępnionego przez Komisję Europejską na poniższej stronie internetowej:

https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/HLMAgriSingapore_Vietnam2022 w terminie do dnia 30 listopada br.

Udział w ww. misji zostanie potwierdzony przez KE do końca 15 grudnia 2021r.

 

Współpraca z Brazylią - „Międzynarodowa Runda Biznesowa ProGlobal”

 

Uprzejmie informujemy, że dotarła do nas informacja z Ambasady Brazylii dot. możliwości udziału w pierwszej edycji „Międzynarodowej Rundy Biznesowej ProGlobal”, która jest inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Brazylii oraz Krajowego Instytutu Kształcenia Przemysłowego – SEBRAE. Odbędzie się ona w dniach od 12 sierpnia do 20 września 2021 r. Celem wydarzenia jest ułatwienie nawiązywania współpracy między przedsiębiorcami, otwieranie dostępu do brazylijskiego rynku oraz tworzenie nowych możliwości dla eksportu brazylijskich produktów.
 
„Runda biznesowa” obejmuje następujące branże:

 • żywność i napoje;
 • zdrowie, higiena i kosmetyki;
 • gospodarka kreatywna;
 • moda, akcesoria i biżuteria;
 • paliwa (ropa i gaz);
 • ICT i specjalistyczne usługi techniczne.

Polscy przedsiębiorcy, stowarzyszenia handlowe, dystrybutorzy i przedstawiciele handlowi mogą zgłosić chęć uczestnictwa przez link: https://bit.ly/3ihjb7K  (w języku angielskim). Termin zgłoszeń upływa 16 sierpnia br.
 
W razie jakichkolwiek pytań dot. tej inicjatywy uprzejma prośba o kontakt z Ambasadą Brazylii - Pani Karolina Jędrzejowska, e - mail: karol.jedrzejowska@itamaraty.gov.br tel. (22) 617 48 00.

Wykaz firm brazylijskich (.pdf)

 

Webinarium PAIH - Czym kierować się podczas ekspansji na rynki Afryki Subsaharyjskiej?

 

W dniu 29.07.2020 r. o godz. 10:00 Państwowa Agencja Inwestycji i Handlu organizuje webinarium dotyczące eksportu do Afryki Subsaharyjskiej oraz budowania tam trwałych relacji biznesowych, a także kultury biznesowej w Kenii, Nigerii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Senegalu.

Tematy prezentacji:

 • wpływ różnic kulturowych między Afryką a Europą na prowadzenie negocjacji biznesowych,
 • dobre zaprezentowanie oferty sprzedażowej przed lokalnym partnerem.


Szkolenie poprowadzi Pani Katarzyna Reda, Konsultant w Biurze Rynków Zagranicznych PAIH.

Webinarium będzie prowadzone w języku polskim.

Udział jest bezpłatny i możliwy po uprzedniej rejestracji pod https://www.paih.gov.pl/webinarium-ekspansja_do_Afryki_Subsaharyjskiej


Liczba miejsc ograniczona.

 

Konsultacje publiczne Komisji Europejskiej dot. Wspólnej Polityki Handlowej UE

 

Informujemy, że Komisja Europejska uruchomiła konsultacje publiczne dotyczące przeglądu unijnej polityki handlowej.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zachęca do udziału w konsultacjach wszystkie zainteresowane podmioty.

 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej, pod adresem:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_20_1058

Natomiast bezpośredni link do treści konsultacji to:

https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2020/june/tradoc_158779.pdf

 

Konsultacje są otwarte do 15 września 2020 r. Każdy zainteresowany może przesłać odpowiedź bezpośrednio do Komisji Europejskiej na adres: trade-policy-review-2020@ec.europa.eu.

 

 

Spotkania b2b podczas targów Free From Functional Food EXPO 2020 w Amsterdamie, 24-25.11.2020

 

Uprzejmie informujemy, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zaprasza do udziału w międzynarodowej giełdzie kooperacyjnej Free From Functional & Health Ingredients Matchmaking 2020, która odbędzie się 24-25 listopada 2020 r. w Amsterdamie w Holandii.

Giełda kooperacyjna organizowana jest podczas Free From Functional Food EXPO [ www.freefromfoodexpo.com ]. Udział w wydarzeniu umożliwi polskim przedsiębiorcom nawiązanie bezpośrednich kontaktów biznesowych oraz zapoznanie się z najnowocześniejszymi trendami i technologiami związanymi z branżą.

Giełda kooperacyjna przeznaczona jest dla przedstawicieli firm i innych podmiotów działających w szeroko pojętej branży spożywczej, w szczególności:

 • żywność bezglutenowa, bez laktozy, bez cukru,
 • żywność z przeznaczeniem dla wegan,
 • żywność funkcjonalna,
 • żywność i odżywki dla sportowców,
 • suplementy diety i witaminy.

Zainteresowani udziałem w giełdzie kooperacyjnej proszeni są o zapoznanie się z informacjami i warunkami udziału w wydarzeniu oraz wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie giełdy kooperacyjnej: https://free-from-functional-food-expo.b2match.io/

Udział w giełdzie jest bezpłatny (w przypadku rezygnacji z udziału bez wcześniejszego poinformowania organizatora o tym fakcie, uczestnik zostanie obciążony kwotą 75 EUR).

Oficjalnym językiem spotkań będzie angielski. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dodatkowych informacji udziela Agnieszka Promianowska z PARP, e-mail: agnieszka_promianowska@parp.gov.pl

Pełna informacja na temat giełdy kooperacyjnej dostępna jest na stronie PARP: https://www.een.org.pl/component/content/article/59214:branza-spozywcza-spotkania-b2b-podczas-targow-free-from-functional-food-expo-2020-w-amsterdamie

 

Nowe stawki celne wprowadzone przez władze Królestwa Arabii Saudyjskiej

 

Główny Inspektorat Weterynarii przekazał informację otrzymaną z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rijadzie, iż w związku z podjętymi przez władze Królestwa Arabii Saudyjskiej działaniami mającymi na celu niwelowanie negatywnych skutków pandemii koronawirusa oraz przeciwdziałaniem wzrostu deficytu budżetowego kraju, władze saudyjskie wprowadziły wzrost stawek celnych obejmujących m.in. produkty pochodzenia zwierzęcego.  Szczegółowe informacje nt. nowych stawek celnych (pierwsza kolumna od lewej strony), które obowiązują od 10 czerwca br., znajdą Państwo w załączonym poniżej dokumencie.

 

 

Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych - Go to Brand  - konkurs na dofinansowanie

 

 

Na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pojawiła się informacja o ogłoszeniu konkursu na dofinansowanie projektów w ramach poddziałania 3.3.3 POIR: Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych - Go to Brand.

 

Termin naboru wniosków o dofinansowanie:  11 lutego 2020 r. - 11 marca 2020 r.

 (w ostatnim dniu naboru do godz. 16:00:00).

 

 • Cel konkursu: sfinansowanie promocji marek produktowych na rynkach zagranicznych
 • Maksymalne dofinansowanie:  425 670 zł
 • Wartość projektu (koszty kwalifikowane): do 1 000 000 zł

             Szczegółowe zestawienie kosztów kwalifikowanych znajdziesz w Dokumentach (Regulamin konkursu)

 • Wkład własny: minimum 15%
 • Miejsce realizacji projektu: Polska, z wyłączeniem województwa mazowieckiego
 • Zasięg terytorialny projektu: Zagranica
 • Dla kogo: MŚP

Rodzaj przedsiębiorstwa

Liczba pracowników

Roczny obrót

lub całkowity bilans roczny (w EUR)

Średnie

<250

≤50 mln

≤43 mln

Małe

<50

≤10 mln

≤10 mln

Mikro

<10

≤2 mln

≤2 mln

 

Dofinansowanie można przeznaczyć na:

 • na udział w targach, wystawach, misjach gospodarczych lub konferencjach zagranicznych i na dodatkowe działania promocyjne,
 • na sfinansowanie kosztów usługi doradczej, dzięki której można dowiedzieć się jak wypromować swoją firmę za granicą.

 

Szczegółowe informacje dot. konkursu znajdą Państwo w załączonym pliku „Ogłoszenie o konkursie” oraz na stronie internetowej PARP pod linkiem: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/go-to-brand#dokumenty

 

Zobacz:

 

 

Zaproszenie do udziału w projekcie Polskie Mosty Technologiczne

 

 

Polska Agencja Inwestycji Handlu zaprasza Państwa do udziału w projekcie Polskie Mosty Technologiczne, który ma na celu wsparcie innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw w wypracowaniu strategii wejścia na zagraniczne rynki. Maksymalna wysokość grantu dla jednego beneficjenta programu może wynieść 200 tys. zł. Projekt będzie realizowany w formule pomocy de minimis i współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach III Osi priorytetowej Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, Działanie 3.3 Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Projekt ma być realizowany do 2023 roku.

Obecnie (do 27 marca) PAIH prowadzi nabór firm zainteresowanych rynkami Indii, Australii i Izraela. Planowane są kolejne nabory, które mają obejmować przedsiębiorstwa zainteresowane ekspansją na rynkach m.in. Algierii, Egiptu, RPA, Indonezji, Korei Płd., Singapuru, Chin, Wietnamu, Japonii, USA i Kanady.

Więcej informacji nt. projektu znajduje się na stronie www.paih.gov/pmt.

Pytania dotyczące projektu można kierować na adres: pmt@paih.gov.pl

Prezentacja (.pdf)

 

 

KATAR - SYSTEM REJESTRACJI IMPORTOWANYCH PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Państwie Katar poinformowała o nadchodzącym terminie uruchomienia elektronicznego systemu rejestracji importowanych produktów spożywczych do Kataru, który jest dostępny na stronach Ministerstwa Zdrowia Publicznego: https://www.moph.gov.qa/health-services/Pages/port-health-and-food-control.aspx.

Za rejestrację odpowiadają katarscy importerzy. Zalecane jest natomiast upewnienie się przez polskie podmioty gospodarcze, że ich produkty zostaną przez katarskich partnerów w systemie odpowiednio wcześnie zgłoszone. Będzie to warunkować ich dopuszczenie do sprzedaży na rynku katarskim.

Termin rejestracji  produktów spożywczych - do kwietnia 2019 r., przy czym w przypadku produktów mleczarskich – od 30 listopada 2018 r.

Zobacz:

 

 

Nowy instrument finansowania innowacyjnych projektów - Fundusz gwarancyjny POIR

 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, iż w Banku Gospodarstwa Krajowego został utworzony Fundusz Gwarancyjny wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw – nowy instrument oferujący szerokie możliwości finansowania innowacyjnych projektów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (FG POIR), pn. „Gwarancja Biznesmax z dotacją”.

Celem projektu jest wspieranie rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw oraz zwiększenie potencjału innowacyjności w sektorze mikro-małych i średnich przedsiębiorstw.

Gwarancja Biznesmax jest gwarancją spłaty kredytu udzielaną w ramach Funduszu Gwarancyjnego wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw. Uzyskanie gwarancji wiąże się z możliwością otrzymania dopłaty do oprocentowania kredytu objętego gwarancją. Jest to dotacja refundująca zapłacone odsetki.

Gwarancja może być stosowana jako:

 • wsparcie uzupełniające w zakresie wydzielonych kosztów projektu inwestycyjnego,
  w tym sfinansowanie fazy wdrożeniowej projektu po zakończeniu jego fazy badawczej lub przedwdrożeniowej.
 • samodzielny instrument gwarantujący spłatę kredytu finansującego rozwój i innowacje.

Warunki gwarancji:

 • prowizja za udzielenie gwarancji – 0 zł
 • maksymalna kwota gwarancji: 2,5 mln euro
 • zakres: do 80% wartości kredytu
 • okres do 20 lat, z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z pomocy publicznej
 • zabezpieczenie: weksel in blanco przedsiębiorcy
 • możliwość objęcia gwarancją tylko nowych kredytów

Ulotka Biznesmax (.pdf)

 

Więcej informacji dostępnych jest na stronie BGK:

https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/poreczenia-i-gwarancje/gwarancja-biznesmax/