Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej przewiduje wspieranie działalności promocyjnej i informacyjnej prowadzonej na rynku produktów żywnościowych. Pomoc finansową dla tych działań można uzyskać w ramach mechanizmu „Wsparcie działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych”. O dofinansowanie mogą ubiegać się organizacje zrzeszające producentów, przetwórców i dystrybutorów, które są reprezentatywne dla danej branży rolnej, jak również od 1 grudnia 2015 roku, organizacje producentów lub ich zrzeszenia oraz inne organy sektora rolno-spożywczego, których celem i przedmiotem działalności jest promocja i informowanie o produktach rolnych.
Współpraca instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych w tym mechanizmie może przyczynić się do kształtowania pozytywnego wizerunku oraz promocji podmiotów uczestniczących w realizacji działań edukacyjnych, promocyjno-informacyjnych oraz społecznych. Ponadto ten mechanizm stwarza szanse na pozyskanie znaczących środków finansowych, pozwalających przedsiębiorcom unijnym skuteczniej konkurować na rynkach światowych.
Promocja produktów rolnych w ramach przedmiotowego mechanizmu możliwa jest na rynku wewnętrznym UE, a także na rynkach poza UE (tzw. rynkach krajów trzecich).
W przypadku działań promocyjnych dotyczących owoców i warzyw skierowanych specjalnie dla dzieci w placówkach szkolnych, finansowanie ze środków Unii Europejskiej wzrasta do wysokości 60% kosztów netto, natomiast wkład budżetu krajowego obniżany jest do wartości 20% kosztów netto programu.
W przypadku braku możliwości odzyskania podatku od wartości dodanej (VAT) przez organizację inicjującą, podatek VAT jest kosztem kwalifikowanym.
Do działań podlegających współfinansowaniu ze środków UE, przy pomocy których można osiągać cele programu (kształtowanie wizerunku produktów unijnych, zdobycie przewagi nad konkurentami oraz zachęcanie do zakupu określonych towarów itd.), należą m.in.:
Organizacja inicjująca, w odpowiedzi na coroczne zaproszenie KE do składania przez beneficjentów propozycji programów prostych, zamieszczone na stronie internetowej Komisji Europejskiej oraz na stronie KOWR, w terminie wyznaczonym przez KE, składa bezpośrednio do KE wniosek dotyczący działań informacyjnych i promocyjnych współfinansowanych przez UE. Wniosek o współfinansowanie programów prostych musi być przygotowany oraz przesłany wyłącznie za pośrednictwem elektronicznego systemu składania wniosków i przed upływem terminu określonego w zaproszeniu. Komisja Europejska, w wyniku oceny programów, każdorazowo przez trzech niezależnych ekspertów, dokonuje wyboru propozycji programów prostych, otrzymanych w odpowiedzi na zaproszenie do składania wniosków i wydaje decyzję.
Wniosek każdorazowo dostępny jest na portalu dla uczestników ww. mechanizmu, po uprzednim zarejestrowaniu się i/lub zalogowaniu na przedmiotowym portalu.
Więcej szczegółowych informacji znajduje się w Warunkach udziału w mechanizmie „Wsparcie działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych”, które dostępne są w Zakładce: Pliki do pobrania.