Podstawa prawna
Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz.U. z 2022 r. poz. 403) rolnicy mogą wytwarzać biopaliwa ciekłe na własny użytek, po uzyskaniu wpisu do rejestru rolników wytwarzających biopaliwa ciekłe na własny użytek.
Za prowadzenie rejestru rolników jest odpowiedzialny Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Kto może starać się o wpis do rejestru rolników?
Ustawa określa, że rolnik to:
O wpis do rejestru może ubiegać się rolnik, który spełnia następujące warunki:
Składanie wniosku o wpis do rejestru rolników
Rolnik powinien złożyć w Centrali KOWR Wniosek o wpis do rejestru rolników na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do Warunków uzyskania wpisu do rejestru rolników oraz zasad wykonywania działalności objętej wpisem.
Do wniosku należy dołączyć:
Miejsce składania wniosków
Wnioski wraz z wymaganymi dokumentami należy:
wniosek oraz wymagane dokumenty przekazane w formie elektronicznej za pośrednictwem skrytki podawczej: /KOWR/SkrytkaESP oraz poczty elektronicznej na adres kontakt@kowr.gov.pl muszą być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym (lub Profilem Zaufanym).
Wpis do rejestru rolników
Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dokona wpisu do rejestru rolników w terminie 14 dni od dnia złożenia poprawnego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.
Po dokonaniu wpisu do rejestru rolników, Dyrektor Generalny KOWR wyda zaświadczenie potwierdzające dokonanie ww. czynności.
Sprawozdawczość po uzyskaniu wpisu do rejestru
Rolnicy wytwarzający biopaliwa ciekłe na własny użytek są zobowiązani do przekazywania Dyrektorowi Generalnemu KOWR, w terminie do 45 dni po zakończeniu roku kalendarzowego, sprawozdań rocznych zawierających informacje dotyczące ilości i rodzajów:
Sprawozdanie roczne należy sporządzić na formularzu stanowiącym załącznik nr 3 do Warunków uzyskania wpisu do rejestru rolników oraz zasad wykonywania działalności objętej wpisem, a następnie przesłać we wskazanym terminie na adres: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ul. Karolkowa 30, 01-207 Warszawa.
Rolnik wytwarzający biopaliwa ciekłe na własny użytek, który nie złoży ww. sprawozdania w terminie lub poda w nim nieprawdziwe dane, zgodnie z art. 33 ust. 1 pkt 9 lit. e ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, podlega karze pieniężnej w wysokości 1 000 zł, nakładanej przez Dyrektora Generalnego KOWR.
Zobacz:
Warunki uzyskania wpisu do rejestru rolników oraz zasady wykonywania działalności objętej wpisem