XX Międzynarodowy Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

XX Międzynarodowy Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka

W dniach 20 i 21 sierpnia 2022 roku w Wilkowicach w gminie Lipno odbył się największy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zlot kolekcjonerów i miłośników zabytkowej mechanizacji rolnictwa.

Organizatorami Festiwalu byli: Gmina Lipno, Klub „Traktor i Maszyna” i Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie. Patronat honorowy sprawowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolska Izba Rolnicza

Wydarzeniu towarzyszyła Wystawa „100 lecie traktora Ursus” na której można było zobaczyć dostępne prototypy ciągników tej marki.

Podczas uroczystego otwarcia jubileuszowej edycji festiwalu rozstrzygnięty został konkurs „Kolekcjoner roku 2022”.

W sobotę już od rana zwiedzający mogli oglądać zabytkowe maszyny i nowoczesny sprzęt, przyjechało tu ponad 300 zabytkowych maszyn rolniczych w tym 250 ciągników. Eksponaty pochodziły nie tylko z Polski, ale także od kolekcjonerów z Niemiec, Czech, Węgier i Danii. Przygotowano masę dodatkowych atrakcji i pokazy sprzętu w polu. Odbył się m.in. pokaz polowy – zbiór zboża kombajnami, wyścigi traktorów oraz prezentacja ciągników na placu manewrowym.

Na zwiedzających czekało mnóstwo dodatkowych atrakcji. Licznie przybyłym zwiedzającym nie przeszkadzał niedzielny deszcz – dotarli na festiwal nawet z odległych miejsc, by podziwiać zabytkowe ciągniki i maszyny rolnicze.

OT Poznań

Informacje z regionów