Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie 2021 - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie 2021

W dniu 19 września br. na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa.

Przybyli rolnicy z całego województwa celebrowali Święto Plonów wraz z instytucjami okołorolniczymi oraz mieszkańcami Warmii, Mazur i Powiśla. Ten rok nie był łatwy dla rolników. Niejednokrotnie stawiali czoła siłom natury, które nie sprzyjały dobrym plonom.

Święto rozpoczęto korowodem barwnych wieńców, które zachwycały kształtami,  kolorami, w oprawie ze zbóż, kwiatów, owoców i liści. Ze śpiewem i muzyką kapeli ludowych wszyscy uczestnicy udali się na uroczystą Mszę Świętą koncelebrowaną przez Metropolitę Warmińskiego ks. abp. Józefa Górzyńskiego.

W uroczystościach udział wzięli senatorowie oraz posłowie ziemi warmińsko-mazurskiej, władze wojewódzkie, samorząd i związki rolnicze, instytucje i organizacje obsługi rolnictwa.

Wydarzeniu towarzyszył Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”, który przedstawił obrzęd dożynkowy.

Symbolicznie podzielono poświęcony bochen chleba. Wręczono odznaczenia honorowe „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” oraz „Zasłużony dla rolnictwa”.

Rozstrzygnięto konkursy na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” i na „Najładniejsze stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich 2021”.

Na stoisku Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie uczestnicy mogli uzyskać informacje na temat mechanizmów administrowanych przez KOWR.

OT Olsztyn

Informacje z regionów