Warmińska Zilija i Byśki w Wielkim Dworze - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Warmińska Zilija i Byśki w Wielkim Dworze

W dniu 4 grudnia br. odbyło się spotkanie „Warmińska Zilija w Wielkim Dworze”. Wydarzenie świąteczne dla dzieci zorganizowane zostało przez Koło Gospodyń Wiejskich SUPER BABKI. Spotkanie otrzymało wsparcie w postaci bezzwrotnej pomocy finansowej z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie.

Połączenie nowoczesności z tradycją to nie lada wyzwanie. Zrealizowania projektu, sięgającego po wiejskie i pradawne obrzędy, podjęły się Panie z KGW SUPER BABKI z Wielkiego Dworu. W wiejskiej świetlicy zorganizowały wydarzenie dla dzieci z Sołectwa Wielki Dwór i okolic. Pobudziły dziecięcą wyobraźnię i stworzyły rodzinną, niezwykle świąteczną atmosferę.

Pierwszym krokiem ku tradycji było ustawienie snopu siana w rogu izby obok choinki, aby nadchodzący rok był szczęśliwy. Następnie dzieci ulepiły "stworzunka" z ciasta chlebowego tzw. Byśki, które przedstawiały zwierzątka gospodarskie i leśne. Na dawnej Warmii symbolizowały one szczęście i dobrobyt. Upieczone Byśki zostały zabrane do domu.

Dzieci przystroiły drzewko choinkowe tradycyjnymi ozdobami m.in. piernikami, jabłkami, ozdobami z kartonu oraz papierowych łańcuchów. Podczas ubierania choinki gospodynie opowiedziały dzieciom historię warmińskich świąt obchodzonych na wsi. Następnie najmłodsi uczestnicy udekorowali pierniki kolorowym lukrem i posypkami. Pracy było bardzo dużo, dlatego organizatorzy zatroszczyli się o aktywność fizyczną podczas zabaw z animatorami Justynką i Arkiem. Do świetlicy przybył też niezwykły gość. Św. Mikołaj, który rozdał upominki każdemu dziecku.

W programie spotkania był obiad i barszcz z krokietami przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich SUPER BABKI.

Tak pięknie spędzony czas rozpoczął oczekiwania na kalendarzowe święta Bożego Narodzenia.

OT Olsztyn

Informacje z regionów