Tradycyjne darcie pierza czyli Dzień Gaździny w Mizernej - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Tradycyjne darcie pierza czyli Dzień Gaździny w Mizernej

W dniu 27 listopada br. w miejscowości Mizerna w powiecie nowotarskim, zorganizowano Dzień Gaździny. Wydarzenie to, połączone z tradycyjnym darciem pierza oraz biesiadą, było podziękowaniem skierowanym do Kół Gospodyń Wiejskim za ich dotychczasową działalność oraz podsumowaniem tegorocznych wydarzeń.

Tradycyjne darcie pierza czyli oddzieranie z gęsich piór chorągiewek od twardych stosin oraz oddzielanie puchu, było w dawnych czasach świetną okazją do spotkań lokalnej społeczności. Wydarzenie to, połączone z zabawą oraz poczęstunkiem było ważnym elementem wiejskiego życia.

Podczas Dnia Gaździny odbył się konkurs w tytułowym darciu pierza oraz przygotowaniu poduszek. Wśród zespołów biorących udział w konkursie była reprezentacja OT w Krakowie, która zdobyła drugie miejsce.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: wójt Gminy Czorsztyn  Tadeusz Wach wraz z Małżonką, członek zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej  Karol Zachwieja, radni Gminy Czorsztyn oraz sołtysi z terenu gminy.

OT KOWR w Krakowie reprezentowała dyrektor Janina Burzyńska, która wręczyła nagrody dla Kół ufundowane przez Oddział Terenowy. Ponadto podczas Dnia Gaździny zorganizowano degustację potraw i produktów tradycyjnych z Podhala.

OT Kraków

Informacje z regionów