Spotkanie sadowników i przetwórców z ministrem rolnictwa - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Spotkanie sadowników i przetwórców z ministrem rolnictwa

8 lutego 2019 r. w odbyło się spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego przy udziale Wicewojewody Łódzkiego Karola Młynarczyka oraz Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi Janusza Ciesielskiego z grupą wiodących sadowników oraz przetwórców owoców z województwa łódzkiego.

Narada w Ministerstwie była konsekwencją inicjatywy utworzenia grupy - spółdzielni sadowników i przetwórców owoców, w ramach której jej członkowie będą mogli na dużą skalę rozpocząć produkcję wysokiej jakości jabłek deserowych oraz współpracę z podmiotami krajowymi i zagranicznymi. 

Idea inicjatywy sadowników i przetwórców owoców z regionu łódzkiego jest skutkiem ubiegłorocznego spotkania Wojewody Łódzkiego prof. Zbigniewa Rau z sadownikami z powiatu rawskiego, w związku z trudną sytuacją związana z niską cena skupu jabłek przemysłowych. Rolnicy zwracali wówczas uwagę na problemy z pozyskaniem pracowników sezonowych z zagranicy oraz na problem zmowy skupujących owoce, m.in na brak ustalenia ceny skupu owoców na dany dzień oraz wprowadzenie limitów na skupie np. 500  kg wiśni od jednego rolnika po wcześniejszym zgłoszeniu.

Na spotkaniu z Panem Ministrem Ardanowskim omówione zostały następujące tematy: 

1. Rządowe wsparcie dla tworzących tego typu przedsięwzięcia,

2. wprowadzenie standardów jakościowych dla owoców w szkole,

3. pomoc dotycząca uproszczenia procedur zatrudniania pracowników sezonowych z zagranicy,

4. uelastycznianie narzędzi wsparcia w ramach PROW po 2020 r.

W skład delegacji z woj. łódzkiego w spotkaniu w MRiRW oprócz Wicewojewody Łódzkiego i Dyrektora OT KOWR w Łodzi uczestniczyli: Bogumiła Kapusta, Zastępca Dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa  Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi; Jan Rokicki, sadownik; Piotrowski Paweł, firma ApSad; Krzysztof Chechliński, firma środki i sprzęt do ochrony roślin; Kamil Porawski, sadownik; Kamila Jankowska, producent materiału szkółkarskiego; Grażyna Wiatr, firma Wiatrowy Sad oraz Cezary Rokicki, przedstawiciel 4 pokolenia sadowników z powiatu rawskiego, który wspólnie z rodziną w  XXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik – Farmer Roku został Rolnikiem Roku 2019 w kategorii Sadownictwo. Gala finałowa jednego z najbardziej prestiżowych konkursów adresowanych do rolników odbyła się 8 lutego w Warszawie.

Informacje z regionów