„Słodkie smaki regionów” w Kutnie - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

„Słodkie smaki regionów” w Kutnie

W dniu 9 października br. w Kutnie w ramach Kongresu „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi” odbył się konkurs dedykowany kołom gospodyń wiejskich.

Program rządowy na rzecz polskiej wsi jest inicjatywą Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przy wsparciu Ministerstwa Środowiska oraz  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W kutnowskim kongresie zorganizowanym przez Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w  Łodzi udział wzięło około 250 osób.

W wydarzeniu wziął udział Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Andrzej Górczyński, który w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego witał przybyłych gości. Swoje wystąpienie miała także Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego dr Iwona Wieczorek.

Konkurs „Słodkie smaki regionów” zgodnie z agendą spotkania był poprzedzony cyklem wykładów przeprowadzonych przez przedstawicieli  Resortu Środowiska, Krajową Administrację Skarbową, WFOŚiGW w Łodzi. Prezentację przedstawił także KOWR, dotyczyła ona rejestracji produktu regionalnego.

Wydarzenie miało na celu promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Każdy z zespołów biorący udział w konkursie miał za zadanie  opracowanie przepisu i wykonanie deseru regionalnego. Potrawy były przygotowane z produktów pochodzenia polskiego z dbałością o walory smakowe i estetyczne, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych tradycji właściwych dla regionu reprezentowanego przez Zespół. Koła Gospodyń Wiejskich wystawiły pod ocenę Komisji Konkursowej 30 deserów tradycyjnych wytworzonych w oparciu o tradycyjne przepisy kulinarne.

Zwieńczeniem konkursu „Słodkie smaki regionów” było wręczenie przez Zastępców Dyrektora OT w Łodzi Jeremiusza Kulisiewicza oraz Marka Sarwę nagród ufundowanych przez KOWR.

Nagrody za 1, 2 i 3 miejsce otrzymały następujące KGW:

I miejsce – KGW Nowe Ostrowy – deser tradycyjny o nazwie „Jesień”,

II miejsce – KGW Imielno – deser tradycyjny „Ciasto marchewkowy z musem jabłkowym i kremem z bitą śmietaną”,

III miejsce – KGW Stanisławiczanki - deser tradycyjny o nazwie „Rozkosz”,

Kongres uatrakcyjnił występ sekcji wokalnej i folklorystycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie. Koncert nosił tytuł „Geografia na wesoło”.

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników wydarzenia cieszyło się stoisko informacyjno-promocyjne prowadzone przez pracowników OT KOWR w Łodzi, na którym pracownicy odpowiadali na szereg pytań dotyczących działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Informacje z regionów