„Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich” z udziałem KOWR OT Poznań - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

„Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich” z udziałem KOWR OT Poznań

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Poznaniu uczestniczył w wyjeździe studyjnym do firmy SemCo producenta najwyższej jakości olejów tłoczonych na zimno nierafinowanych. Wydarzenie zorganizowane było przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w ramach „Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich”.

Celem wyjazdu studyjnego do firmy SemCo było ułatwianie transferu wiedzy w zakresie prowadzenia nowoczesnej produkcji rolnej oraz promocja dobrych praktyk w obszarze nowoczesnych rozwiązań na przykładzie działalności Gospodarstw Demonstracyjnych.

SemCo to firma rodzinna znajdująca się w Śmiłowie w powiecie szamotulskim, założona w 1990 r. i zarządzana przez dwa pokolenia rodziny Justów. Uczestników wyjazdu powitali właściciele, którzy opowiedzieli o historii powstania firmy oraz przybliżyli informacje dotyczące właściwości olejów tłoczonych na zimno i sposobu ich wykorzystania.

Spotkaniu towarzyszyła degustacja olejów oraz potraw z ich wykorzystaniem.

Uczestnicy mieli okazję być w samym „sercu zakładu” tj. w pomieszczeniu, w którym znajduje się tłocznia hydrauliczna do tłoczenia oleju metodą na zimno tłoczy się na niej nasiona lnicznika siewnego (lnianki), z których pozyskiwany jest olej rydzowy i obserwować proces produkcji oleju rydzowego, tradycyjnego oleju produkowanego według tradycyjnej receptury, którego oryginalność potwierdza unijny znak jakości Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

OT Poznań

Informacje z regionów