Rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej – aktywna wieś. - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej – aktywna wieś.

W dniu 7 sierpnia br. w Głotowie odbyły się uroczystości związane z rocznicą wymarszu I Kompanii Kadrowej.

Aktywność wsi i jej mieszkańców jest niezwykle ważna zarówno w czasach dzisiejszych jak i minionych, kiedy państwo polskie musiało walczyć o niepodległość. Dzięki rozwojowi szkolnictwa wiejskiego przy czynnym udziale chłopów,  wszelkiego rodzaju ruchom ludowym, działalności organizacji społecznych na wsi w latach 1914 – 1918 znacznie wzrosła świadomość mieszkańców wsi. To natomiast wpłynęło na wzrost aktywności społecznej i politycznej mieszkańców wsi. Świadomość narodowa pozwoliła na wzrost udziału chłopów w Legionach Polskich i w Polskiej Organizacji Wojskowej z stanu 6,7% w roku 1914 do ponad 50 % w przypadku POW w roku 1918.

Uroczystość w Głotowie nawiązała do rocznicy jednego z najważniejszych wydarzeń w historii, wymarszu I Kompanii Kadrowej  6 sierpnia 1914 r. Był to pierwszy od Powstania Styczniowego regularny oddział Wojska Polskiego, który wyruszył do walki o wolność Ojczyzny.

Wydarzenie rozpoczęto Mszą świętą w kościele w Głotowie, po której udano się do głotowskiej kalwarii w formie przemarszu przy muzyce wojskowej na rekonstrukcję teatralno-historyczną odprawy bojowej przez wymarszem I Kompanii Kadrowej. Mieszkańcy okolicznych wsi z terenów popegeerowskich oraz turyści mogli uczestniczyć w pikniku patriotycznym, który wzbogacony został o odczyty „Mieszkańcy wsi Królestwa Polskiego a Niepodległość”, wystawę plenerową „Droga ku niepodległości”, koncert muzyczny oraz poczęstunek. Każdy uczestnik otrzymał Chleb Legionów z certyfikatem podpisanym przez generała Kazimierza Sosnowskiego.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie wspierał inicjatywę dzięki bezzwrotnej pomocy finansowej. Na stoisku KOWR OT w Olsztynie uczestnicy otrzymali informacje o działalności Krajowego Ośrodka.

 

OT Olsztyn

Informacje z regionów