„Programy rządowe na rzecz polskiej wsi” w Pyrzycach - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

„Programy rządowe na rzecz polskiej wsi” w Pyrzycach

Wygraną Koła Gospodyń Wiejskich Europejki z Daleszewa zakończył się konkurs Słodkie Smaki Regionów. Impreza została zorganizowana 3 października w Pyrzycach podczas ogólnopolskiego Kongresu pn. „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi”.

Kongres „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi” pod auspicjami Ministerstwa Rolnictwa           i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przy wsparciu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dedykowany jest w szczególności kołom gospodyń wiejskich.

Uczestnicy  spotkania mogli zapoznać się z realizowanymi przez poszczególne resorty programami m.in. AgroEnergia, Czyste Powietrze i Mój Prąd oraz licznymi działaniami związanymi z promocją przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

Zorganizowany w Pyrzycach kongres był również świetną okazją do prezentacji lokalnych              i prężnie działających na Pomorzu Zachodnim Kół Gospodyń Wiejskich. Do kulinarnego konkursu „Słodkie Smaki Regionów” przystąpiło w sumie aż 20 zespołów. Ostatecznie, po długich naradach, jury przyznało pierwszą nagrodę dla KGW Europejki z powiatu gryfińskiego za przygotowany deser pod nazwą „rabarbarowe inspiracje”. Drugie miejsce zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „ Trze – Boskie Zacisze”, natomiast trzecia lokata przypadła KGW         z Chwarstnicy. Wszystkie trzy atrakcyjne nagrody ufundowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wręczyła laureatom dyrektor KOWR OT w Szczecinie Agnieszka Śpiewak.

Nie małym zainteresowaniem cieszył się ponadto specjalny pokaz kulinarny „Dary z lasu” z możliwością degustacji wyśmienitego gulaszu z dziczyzny.

Przez cały czas trwania kongresu, oprócz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT w Szczecinie, swoje stoiska edukacyjno - informacyjne prezentowali Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Lasy Państwowe, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

Całość wydarzenia w Pyrzycach uświetniły występy lokalnych zespołów ludowych „Pyrzyczanki” oraz „Wrzos”. W gronie znamienitych gości znaleźli się zachodniopomorscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości na czele z posłem Michałem Jachem, Leszkiem Dobrzyńskim, Arturem Szałabawką, Krzysztofem Zarembą i kandydatem do Senatu – przewodniczącym NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych - Edwardem Kosmalem.  

Informacje z regionów