Pikniki z PRODUKTEM POLSKIM w Brańsku oraz Dolistowie Starym na Podlasiu - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Pikniki z PRODUKTEM POLSKIM w Brańsku oraz Dolistowie Starym na Podlasiu

2 lipca 2022 r. w Brańsku oraz 3 lipca 2022 r. w Dolistowie Starym odbyły się Pikniki z PRODUKTEM POLSKIM, na których rozstrzygnięto etap powiatowy konkursu „Bitwa Regionów” dla powiatów: bielskiego i monieckiego.

Organizatorami wydarzeń byli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

2 lipca br. w powiecie bielskim do kulinarnej rywalizacji stanęło 11 Kół Gospodyń Wiejskich. W opinii Komisji najlepszym daniem okazało się "Ossobuco z rogacza pieczone w sosie czosnkowo-jałowcowym na runie leśnym z ziemniaczkami" przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich "BONA" w Brańsku. II miejsce zajęła „Zupa Gulaszowa Jeleniowa" podawana z "Sodziakiem Ziołowym" zaserwowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Olendach, a III miejsce "Kolonijne Cymbały na Rosole" podane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Sąsiedzi" z Kolonii Boćki.

W wydarzeniu w Brańsku wzięli udział także Senator RP Jacek Bogucki oraz Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Sebastian Łukaszewicz.

W Dolistowie Starym w powiecie monieckim uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał Europoseł Krzysztof Jurgiel oraz Dyrektor OT KOWR w Białymstoku Jadwiga Zabielska, która w swoim wystąpieniu podkreśliła dlaczego ważne jest znakowanie polskiej żywności dobrowolnym oznaczeniem PRODUKT POLSKI. W  powiecie monieckim do konkursu „Bitwa Regionów” przystąpiło 6 Kół Gospodyń Wiejskich. Komisja Konkursowa po ocenie i degustacji potraw I miejsce przyznała potrawie "Faszerowany szczupak z Biebrzy w lekkiej galaretce podawany z sosem tatarskim", którą przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich ,,Zabielanki" w Zabielu. II miejsce zajęły „Pierogi z mięsem” wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Klewiance, a na III miejscu uplasowała się potrawa „Dzwonek Zygmunta" zaprezentowana przez Koło Gospodyń Wiejskich "KREATYWNE CZECHOWIANKI" w Czechowiźnie.

W wydarzeniu uczestniczyło wielu gości, w tym m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski oraz Poseł RP Kazimierz Gwiazdowski, którzy gratulowali wszystkim kołom biorącym udział w konkursie. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez KOWR w wysokości: 1000 zł za I miejsce, 800 zł za II miejsce i 500 zł za III miejsce.

Bogate programy pikników, obfitujących w szereg atrakcji, w tym występy zespołów ludowych, animacje, pokazy Straży Pożarnej, a także znakomite potrawy serwowane przez KGW ukazujące bogactwo kulinarne Podlasia sprawiły, że inicjatywy spotkały się z dużym zainteresowaniem osób odwiedzających.

Informacje z regionów