Piknik z PRODUKTEM POLSKIM w Świnicach Warckich - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Piknik z PRODUKTEM POLSKIM w Świnicach Warckich

W dniu 18 września 2022 r. w Świnicach Warckich (powiat łęczycki) odbył się XII Wojewódzki Dzień Ziemniaka, połączony z Piknikiem z PRODUKTEM POLSKIM zorganizowany przez Gminę Świnice Warckie.

Impreza rozpoczęła się koronacją na Króla i Królową Dnia Ziemniaka i uroczystym przywitaniem wszystkich uczestników wydarzenia w którym uczestniczyło wielu dostojnych gości, w tym m.in. Senator RP Przemysław Błaszczyk, Poseł na Sejm RP Marek Matuszewski, wójt gminy Świnice Warckie Sylwia Bartczak.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali Kierownik Wydziału Rozwoju Rynków Rolnych Krzysztof Multan oraz Justyna Nowakowska i Anna Bakura-Kijanka.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto cieszący się ogromnym zainteresowaniem I etap konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” dla powiatu poddębickiego, którego organizatorami byli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W konkursie rywalizowało 6 zespołów Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały tradycyjne potrawy charakterystyczne dla powiatu poddębickiego województwa łódzkiego.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, ponieważ wszystkie dania były bardzo smacznie, starannie przygotowane oraz gustownie zaprezentowane.

W opinii Komisji, najlepszym daniem, okazała się kaczka z farszem mięsnym z sosem żurawinowym podana z młodą kapustą z pomidorami i kluskami ziemniaczanymi przygotowana przez KGW„ Leźniczanki” (gmina Łęczyca). Drugie miejsce zajęło KGW w Jankowie (gmina Łęczyca) za przygotowanie kaczki faszerowanej, zaś trzecie miejsce zajęły panie z KGW w Świnicach Warckich (gmina Świnice Warckie) za pyrcok po świnecku.

Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez KOWR w wysokości: 1000 zł, 800 zł i 500 zł.

W alejkach parkowych rozstawione były stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, lokalnych artystów, przedsiębiorców, instytucji publicznych oraz stoiska gastronomiczne. Wydarzenie było świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu razem z rodziną i przyjaciółmi przy degustowaniu regionalnych potraw.

O oprawę muzyczną zadbali lokalni wykonawcy oraz zespoły ludowe. Na zakończenie wszyscy chętni mieli możliwość wspólnej zabawy tanecznej w rytm znanych i lubianych przebojów.

Nie zapomniano też o najmłodszych, dla których zorganizowano różne gry i zabawy z animatorami, w tym malowanie twarzy oraz konkursy plastyczne i sportowe. Dzieci chętnie korzystały ze strefy zabaw i dmuchawców.

Wszystkim serdecznie dziękujemy a zwycięskim Kołom raz jeszcze gratulujemy.

OT Łódź

Informacje z regionów