Piknik z PRODUKTEM POLSKIM w Sulisławicach - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Piknik z PRODUKTEM POLSKIM w Sulisławicach

W dniu 10 września 2022 r. w Sulisławicach odbył się Piknik z PRODUKTEM POLSKIM, w trakcie którego przeprowadzono również I etap konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” dla Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu olkuskiego.

W trakcie Pikniku miało miejsce wypiekanie rekordowego obwarzanka, które zostało objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Wypiek odbył się w piekarni PSS „Społem” Olkusz, w której tradycja ta sięga 123 lat. W przygotowywaniu obwarzanka-giganta wzięły udział Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Sulisławicach oraz jedyne w Polsce - Dziecięce Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Sulisławicach. Po udanym przedsięwzięciu nastąpił uroczysty wjazd obwarzanka przy akompaniamencie miejscowej orkiestry dętej. Oficjalnego pomiaru (jego obwód wyniósł 6 metrów i 20 centymetrów), dokonali m.in. Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita oraz Zastępca Dyrektora OT KOWR w Krakowie Mirosław Boruta Krakowski.

Do konkursu „Bitwa Regionów” przystąpiło 14 Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały tradycyjne potrawy charakterystyczne dla północnej części województwa małopolskiego. Kulinarna rozgrywka była wyrównana, a po długich naradach jurorom udało się wyłonić zwycięzców:

I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Sulisławicach za potrawę „Sulisławicka baba z fasoli w czapie - z żurawinowym musem”,

II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich  Bogucin Mały za potrawę „Odlotowy rarytas rodem z Bogucina”,

III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Kąpielach Wielkich za potrawę „Pierogi z kapustą i grzybami”.

Gratulacje zwycięskim kołom oraz nagrody w postaci czeków w wysokości 1000 zł, 800 zł i 500 zł ufundowanych przez KOWR wręczyli Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Bogumił Sobczyk – Starosta Olkuski, Izabela Stefańczyk – Zastępca Dyrektora OR ARiMR w Krakowie, Stanisław Gibała – Zastępca Dyrektora ds. Świadczeń Zagranicznych Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie oraz Mirosław Boruta Krakowski – Zastępca Dyrektora OT KOWR w Krakowie.

Informacje z regionów