Piknik z PRODUKTEM POLSKIM w Osjakowie - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Piknik z PRODUKTEM POLSKIM w Osjakowie

W dniu 28 sierpnia 2022 r. w amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury w Osjakowie (powiat wieluński) odbyło się „XI Wojewódzkie Święto Chrzanu” połączone z Piknikiem z PRODUKTEM POLSKIM zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie.

Impreza rozpoczęła się od tradycyjnego przemarszu kolorowego korowodu z wozem produktów, w którym oprócz gospodarzy gminy Osjaków szli samorządowcy, przedstawiciele biznesu, a także zaproszeni goście i przedstawiciele lokalnych instytucji i sołectw. Następnie na scenie pojawiły się zespoły ludowe z terenu gminy Osjaków, które przygotowały specjalny występ z okazji święta chrzanu, a mieszkańcy zaprezentowali wspaniałe wykonanie poloneza.

W wydarzeniu uczestniczyło wielu dostojnych gości, w tym m.in. Marcin Przydacz – podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Iwona Koperska – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Dorota Więckowska – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Sylwia Walczak – przewodnicząca Rady Gminy Osjaków, Jarosław Trojan – wójt gminy Osjaków, Rafał Zuzewicz – kierownik BP ARiMR w Wieluniu oraz Julita Drapiewska – główny specjalista PT KRUS w Wieluniu. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowała dr Ewelina Siuta – główny specjalista KOWR OT Łódź.

W programie imprezy znalazł się konkurs dla producentów na najdłuższy, najgrubszy i najbardziej okazały korzeń chrzanu oraz konkurs tarcia chrzanu dla wszystkich chętnych.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto cieszący się ogromnym zainteresowaniem I etap konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” dla powiatów: wieluńskiego i pajęczańskiego, którego organizatorami byli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W konkursie rywalizowało 13 zespołów Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały tradycyjne potrawy charakterystyczne dla powiatu wieluńskiego i pajęczańskiego województwa łódzkiego.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, ponieważ wszystkie dania były bardzo smacznie, starannie przygotowane oraz gustownie zaprezentowane.

W opinii Komisji, najlepszym daniem, okazała się zupa chrzanowa przygotowana przez KGW w Józefinie (gmina Osjaków). Drugie miejsce zajęło KGW w Mierzycach (gmina Wierzchlas) za przygotowanie pyszności po mierzycku, zaś trzecie miejsce zajęły panie z KGW w Chorzynie (gmina Osjaków) za chorzyńskie kopyto z wkładką.

Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez KOWR w wysokości: 1000 zł, 800 zł i 500 zł.

Wydarzenie było więc świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu razem z rodziną i przyjaciółmi przy degustowaniu regionalnych potraw z chrzanem w roli głównej, które zostały przygotowane przez stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich. O oprawę muzyczną zadbali lokalni wykonawcy Licznie zgromadzoną publiczność bawił Robert Korólczyk, znany z Kabaretu Młodych Panów. Wieczorem zaś odbył się widowiskowy taniec z ogniem, a na scenie wystąpił zespół Zakopower.

Nie zapomniano też o najmłodszych, dla których zorganizowano różne gry i zabawy z animatorami, w tym malowanie twarzy oraz konkursy plastyczne i sportowe. Dzieci chętnie korzystały ze strefy zabaw i dmuchawców. 

Wszystkim serdecznie dziękujemy, zwycięskim kołom gratulujemy i zapraszamy na kolejne eliminacje, tym razem w Brzezinach dla powiatów: brzezińskiego, pabianickiego i łódzkiego wschodniego, które odbędą się w dniu 3 września br.

OT Łódź

Informacje z regionów