Piknik z PRODUKTEM POLSKIM w Miedznej Murowanej - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Piknik z PRODUKTEM POLSKIM w Miedznej Murowanej

W dniu 26 czerwca 2022 r. nad zalewem w Miedznej Murowanej (powiat opoczyński) odbył się „Regionalny Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich” połączony z Piknikiem z PRODUKTEM POLSKIM zorganizowany przez Fundację „Dar dla potrzebujących” oraz Gminę Żarnów.

W wydarzeniu uczestniczyło wielu dostojnych gości, w tym m.in Wicepremier RP Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych Krzysztof Ciecióra, Podsekretarz Stanu
w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Poseł na Sejm RP Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, I Wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk, Starosta Opoczyński Marcin Branowski, Wicestarosta Opoczyński Maria Chomicz, Dyrektor ŁODR w Bratoszewicach Tomasz Kopera, Dyrektor piotrkowskiego oddziału ŁODR Marian Jurek,–Kierownik BP ARiMR Opoczno Anna Białek, Dyrektor OR KRUS W Łodzi Tomasz Nowicki, Kierownik PT KRUS w Opocznie Rafał Wereszczak oraz Wójt Gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali Dyrektor KOWR OT Łódź Janusz Ciesielski oraz Zastępca Dyrektora Marek Sarwa.

Podczas festynu, na który zjechali rolnicy i Koła Gospodyń Wiejskich z całego regionu wręczono odznaczenia "Zasłużony dla Rolnictwa" oraz granty sołeckie a także nagrody dla najlepszych rolników.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto również I etap konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” dla powiatu opoczyńskiego, którego organizatorami byli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W konkursie rywalizowało 14 zespołów Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały tradycyjne potrawy charakterystyczne dla powiatu opoczyńskiego województwa łódzkiego.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, ponieważ wszystkie dania były bardzo smacznie i starannie przygotowane oraz gustownie zaprezentowane.

W opinii Komisji, najlepszym daniem, okazała się kozia broda przygotowana przez KGW w Sobieniu (gmina Białaczów). Drugie miejsce zajęło KGW w Miedznej Murowanej (gmina Żarnów) za przygotowanie knedli z owocami sezonowymi, zaś trzecie miejsce zajęły panie z KGW w Bukowcu nad Pilicą (gmina Mniszków) za golonkę z kartoflami na kwaszonej kapuście.

Dodatkowo jury zdecydowało przyznać dwa wyróżnienia dla KGW „Żarnowianie” w Żarnowie (gmina Żarnów) za zalewajkę oraz KGW Olszowiec (gmina Sławno) za kapustę z grochem.

Nagrody w postaci dyplomów i czeków wręczali Dyrektor KOWR OT Łódź Janusz Ciesielski oraz Z-ca Dyrektora Marek Sarwa. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez KOWR w wysokości: 1000 zł, 800 zł i 500 zł.

Piknik przebiegł w bardzo przyjaznej atmosferze, której towarzyszyła przepiękna słoneczna pogoda. Wydarzenie było więc świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu razem z rodziną i przyjaciółmi przy degustowaniu regionalnych potraw. Wieczorem na scenie wystąpili Odpoczno, Bayera oraz Turnioki.

Nie zapomniano też o najmłodszych, dla których zorganizowano różne gry i zabawy
z animatorami, w tym malowanie twarzy oraz konkursy plastyczne i sportowe. Dzieci chętnie korzystały ze strefy zabaw i dmuchawców.

Wszystkim serdecznie dziękujemy, zwycięskim kołom gratulujemy i zapraszamy na kolejne eliminacje, tym razem w powiecie bełchatowskim (w Ruścu) i kutnowskim (w Łaniętach), które odbędą się w dniu 2 lipca br.

OT Łódź

Informacje z regionów