OT KOWR w Krakowie podczas Redyku Wiosennego w Ochotnicy Górnej - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

OT KOWR w Krakowie podczas Redyku Wiosennego w Ochotnicy Górnej

W dniu 14 maja br. w Ochotnicy Górnej odbył się tradycyjny Redyk Wiosenny, który jak co roku organizowany jest przez bacę Jarosława Buczka oraz jego żonę Małgorzatę. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowała Janina Burzyńska, dyrektor OT KOWR w Krakowie

Miysanie Owiec czyli Redyk Wiosenny to tradycyjne wydarzenie wpisane w kulturę góralską. W kulturze pasterskiej było uważane za największe święto wsi, w trakcie którego gospodarze oddawali swoje owce bacy, który wyprowadzał je na cały sezon na wypas na hale.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w kaplicy w potoku Jamne, podczas którego w intencji baców, juhasów oraz gospodarzy modlił się ks. dr Stanisław Kowalik – proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Ochotnicy Górnej. Po Mszy Świętej nastąpiło owo „miysanie owiec” wraz z ich poświęceniem oraz okadzeniem.

Przybyli na Redyk Wiosenny goście mieli okazję do spróbowania przysmaków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej, a także skosztowania zorganizowanej przez OT KOWR w Krakowie degustacji jagnięciny podhalańskiej, która wpisana jest na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na wydarzeniu nie zabrakło stoiska informacyjno- promocyjnego zorganizowanego przez OT Krajowego  Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Krakowie.

OT Kraków

Informacje z regionów