OT KOWR w Krakowie podczas Redyku Jesiennego w Szczawnicy - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

OT KOWR w Krakowie podczas Redyku Jesiennego w Szczawnicy

15 października 2022 r. w Szczawnicy odbył się Redyk Jesienny. Wielu turystów przyjechało, aby zobaczyć tradycyjny przemarsz owiec przez całe miasto. OT KOWR w Krakowie brał udział w wydarzeniu.

Redyk jesienny, czyli uroczysty powrót owiec z wypasu, zwany jest gwarowo osod lub łosod. Nazwa pochodzi od słowa „osadzić”, czyli odprowadzić owce do poszczególnych gospodarstw. Współcześnie redyk ma charakter widowiska folklorystycznego kierowanego nie tylko do turystów, ale również do górali, którzy mają mogą wrócić do korzeni swojej tradycji i kultury.

Na czele korowodu jechali ubrani w tradycyjne stroje góralskie jeźdźcy na koniach, za nimi bryczki oraz kapele góralskie. Zakończenie redyku miało miejsce obok przystani flisackiej, gdzie owce zostały przekazane ich właścicielom. Na plenerowej scenie wystąpili zaproszeni goście, a później zespoły góralskie.

Podczas Redyku Jesiennego, OT KOWR w Krakowie zorganizował stoisko wraz z degustacją baraniny. Zebrani goście w ramach promocji oznaczenia PRODUKT POLSKI oraz promocji marki „Polska smakuje”, mieli okazję spróbować tradycyjnie przygotowanej baraniny. Stoisko Oddziału oraz degustacja cieszyły się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających tegoroczny redyk.

Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Krakowie reprezentowała Janina Burzyńska – Dyrektor OT, która podczas swojego wystąpienia podkreśliła rolę KOWR we wspieraniu hodowców owiec i kóz.    

Informacje z regionów