Opowieść wigilijna na Mazurach - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Opowieść wigilijna na Mazurach

W dniu 13 grudnia br. w niewielkiej miejscowości Lubajny na Mazurach odbył się niezwykły konkurs kulinarny na tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe.

„Opowieść wigilijna – Mazury Zachodnie smakują na Boże Narodzenie” została zainicjowana przez Stowarzyszenie „Łączymy Pokolenia”. Konkurs odkrył bogactwo i różnorodność tradycji kulinarnych. Każda rodzina, która wzięła udział w konkursie, przygotowała potrawę charakterystyczną dla domu i regionu, z którego pochodzi i opracowała rys historyczny swoich przepisów. Zachowanie tradycji i przekazanie przepisów kolejnym pokoleniom to jedno z zadań Konkursu. Kolejnym było kształtowanie nawyków zakupowych i zachęcanie do świadomego wyboru polskich produktów pochodzących od lokalnych producentów i rolników budując patriotyzm konsumencki.

Każda wykonana potrawa przyniesiona do Centrum Aktywności Społecznej w Lubajnach została oceniona przez Komisję konkursową.

Nagrody rzeczowe dla Rodzin, które przygotowały tradycyjne dania wigilijne w imieniu Dyrektora Krajowego Ośrodka Wparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie wręczył Andrzej Szczapa.

Jak podkreślają członkowie Stowarzyszenia, Święto Bożego Narodzenia jest do dziś najradośniejsze, najbardziej wyczekiwane i najbardziej rodzinne święto, którego tradycję w rodzinach trzeba kultywować.

OT Olsztyn

Informacje z regionów