Opolski Kongres „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi”. - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Opolski Kongres „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi”.

Dziesięć Kół Gospodyń Wiejskich z województwa opolskiego rywalizowało w konkursie kulinarnym pn.”Słodkie Smaki Regionów”, który został zorganizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach Kongresu „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi”.

Kongres będący wspólną inicjatywą  Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbył się 23 września br. w Popielowie i był okazją do omówienia najważniejszych zmian i zagadnień w poszczególnych obszarach. Poruszono m.in. kwestie dotyczące programów: „Czyste Powietrze” – dotyczącego dofinansowania wymiany źródeł ciepła i ocieplenia budynku jednorodzinnego, „Mój Prąd” – dofinansowanie mikro-instalacji fotowoltaicznych, „Agroenergia” – dofinansowanie nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej dla rolników indywidualnych, oraz ogólnopolskiego programu regeneracji zakwaszonych gleb. Prezentacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotycząca rejestracji „Produktu regionalnego”  została przedstawiona przez przedstawiciela OT KOWR w Opolu.

Szpajza agrestowa, szpajza makowa, ciasto marchewkowe czy ciasto babkowe ze śliwkami to tylko niektóre desery poddane do oceny jury konkursowego. Ostatecznie laureatami konkursu „Słodkie Smaki Regionów” w województwie opolskim zostali:

I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzeniu Wielkim „Dobrzenianki”

II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich „Gospodynie Naroka”

III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Zwanowicach

Wszystkim uczestnikom konkursu  raz jeszcze gratulujemy i składamy  serdeczne podziękowania oraz wyrazy uznania za aktywną działalność związaną z kultywowaniem tradycji ludowych.

Informacje z regionów