Naturalnie Mazury Festiwal Węgorzewo 2021 - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Naturalnie Mazury Festiwal Węgorzewo 2021

W dniach 5-7 lipca br. w Węgorzewie odbyła się kolejna edycja Festiwalu Naturalnie Mazury zorganizowana przez Fundację „Zatrzymać Czas” przy wsparciu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Wydarzenie zorganizowano przy współudziale Powiatu Węgorzewskiego, Gminy Węgorzewo, Węgorzewskiego Centrum Kultury i Wojskowego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Węgorapa” oraz Lasów Państwowych. Polskie Radio Trójka objęło patronat medialny nad imprezą.

„Naturalnie Mazury Festiwal” to festiwal muzyczny wzbogacony licznymi wydarzeniami towarzyszącymi, których celem jest promocja tradycji ludowych i rolniczych województwa warmińsko-mazurskiego. W repertuarze festiwalu znalazły się zespoły śpiewacze specjalizujące się w tematyce ludowej, jak również biesiadnej, religijnej i patriotycznej. Dobór i przewaga folkloru mazursko-warmińskiemu pozwoliła na popularyzację żywej kultury i tradycji regionu. Część zespołów zaprezentowała obrzędy ludowe i scenki związane z typowymi, ale zanikającymi pracami wiejskimi m.in. obrzęd żniwny – plon, w mazurskiej izbie – przędzenie, kiszenie kapusty.

Ważnym elementem festiwalu był Koncert „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, muzyka Mateusza Pospieszalskiego. Muzyczne obrazy zawierały opis tragedii Warszawy i setek tysięcy ludzi niewinnie cierpiących, okrucieństwa wojny i aktów ludobójstwa. Poszczególne części utworu układały się w ponadczasową opowieść o nienawiści, wojnie, o agresji, aktach terroru, o lęku i zastraszeniu, niepewności cywilów żyjących we współczesnych miejscach konfliktów.

Koncert zorganizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i dofinansowano z środków Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Podczas trwania festiwalu uczestnicy mogli wziąć udział w licznych warsztatach, spotkać się z ludźmi kultury, sztuki, działaczami społecznymi i ekologicznymi.

Pracownicy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie zorganizowali stoisko informacyjno-promocyjne, gdzie można było uzyskać informacje dotyczące certyfikowanej żywności, funkcjonowaniu portalu „Polska smakuje”, mechanizmach Wspólnej Polityki Rolnej i krajowych, administrowanych przez KOWR.

 

OT Olsztyn

Informacje z regionów