Łódź miastem ryneczków prosto od rolnika - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Łódź miastem ryneczków prosto od rolnika

W sobotę 1 października 2022r. w Łodzi rozpoczęły swoją działalności ryneczki: Marszałkowski (ul. Drewnowska 75, naprzeciwko centrum handlowego Manufaktura) i Wojewódzki (ul. Pabianicka 245, teren centrum handlowego Port Łódź), na których mieszkańcy miasta i okolic mogli kupić produkty i przetwory prosto od rolników z województwa łódzkiego.

Inicjatorem projektu, w ramach którego rolnikom i właścicielom gospodarstw szkółkarskich udostępniono bezpłatnie miejsca do handlu, jest marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Organizatorem ryneczków jest Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, partnerem wydarzenia zostało Województwo Łódzkie, projekt został także objęty patronatem:: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Posła na Sejm RP, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera oraz NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność.

Obydwa ryneczki cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Tłumy łodzian ruszyły po warzywa, owoce, wędliny, jajka czy miód prosto od rolnika, lepione pierogi i wiele innych smakowitości. Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego przygotował także część artystyczną, na scenie pojawiło się wiele zespołów ludowych.

W każdym z ryneczków na kilkudziesięciu stoiskach rolnicy i przetwórcy z województwa mogli opowiedzieć klientom o produktach oraz w jaki sposób one powstają, a najważniejsze, mogli swoje produkty sprzedać bezpośrednio odbiorcom, skracając maksymalne drogę od pola do stołu.

Podczas otwarcia rynków obecni byli również m.in: senatorowie, samorządowcy z województwa łódzkiego oraz radni sejmiku wojewódzkiego. OT KOWR w Łodzi reprezentowany był przez Dyrektora OT Janusza Ciesielskiego.

Wśród wystawców na Ryneczku Marszałkowskim znaleźć także można było wystawców z Bazarku – prosto od rolnika, organizowanego przez OT KOWR w Łodzi na terenie dziedzińca siedziby OT przy ul. Północnej od października 2021 roku. Z dniem 1 października bieżącego roku Bazarek ten stał się elementem większego projektu, jakim są Ryneczki Marszałkowski i Wojewódzki.

Oba ryneczki będą otwarte w każdą sobotę – przy ul. Drewnowskiej 75 w godz. 8-14, przy ul. Pabianickiej 245 w godz. 10-15.

Serdecznie zapraszamy!

Informacje z regionów