KOWR na XXVI Wojewódzkiej Konferencji Pszczelarskiej w Karniowicach - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

KOWR na XXVI Wojewódzkiej Konferencji Pszczelarskiej w Karniowicach

W dniu 12 lutego br. w Karniowicach odbyła się XXVI Wojewódzka Konferencja Pszczelarska zorganizowana przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Wojewódzki Związek Pszczelarzy.

XXVI Wojewódzka Konferencja Pszczelarska odbyła się w formie on-line i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony pszczelarzy i sympatyków pszczelarstwa. Głównym tematem konferencji były aktualne problemy związane z warrozą, czyli chorobą pszczół, wywołaną przez roztocza.
O skutecznej walce z warrozą przy ograniczeniu stosowania metod chemicznych opowiedziała dr hab. Małgorzata Bieńkowska, prof. Instytutu Ogrodnictwa a mgr Przemysław Szeliga, hodowca matek pszczelich, przedstawił zagadnienia związane z postępem nauki i praktyki pszczelarskiej w zakresie hodowli pszczół odpornych na warrozę.

Podczas konferencji zostały również ogłoszone wyniki zeszłorocznego Małopolskiego Konkursu Pasiek. Za najlepszą pasiekę została uznana Pasieka „Pszczółkowo” Ryszarda Olesiaka z Królowej Górnej. Komisja konkursowa doceniła również Pasiekę „Górczyna” z Żegociny, Pasiekę Zawodową należącą do Andrzeja Sowy i Bartłomieja Sowy, Pasiekę „U Arka” należącą do  Arkadiusza Adamskiego oraz Pasiekę Józefa Zięby.

Nagrody w konkursie ufundował m.in. Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Krakowie, a w trakcie konferencji oddział reprezentował Mirosław Boruta Krakowski, zastępca dyrektora OT w Krakowie.

OT Kraków

Informacje z regionów