Kongres „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi” w Łódzkiem - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Kongres „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi” w Łódzkiem

W dniu 17 września 2019r. Oddział Terenowy w Łodzi zorganizował Konkurs dedykowany Kołom Gospodyń Wiejskich z gminy Tuszyn w województwie łódzkim w ramach Kongresu „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi”.

Program rządowy na rzecz polskiej wsi jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Celem konkursu było promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Przedmiotem konkursu było opracowanie przepisu i wykonanie deseru regionalnego przez każdy z Zespołów. Potrawy były przygotowane z produktów pochodzenia polskiego z dbałością o walory smakowe i estetyczne, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych tradycji właściwych dla regionu reprezentowanego przez Zespół.

Gościem honorowym Kongresu był sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Waldemar Buda, który w swoim wystąpieniu nawiązał do współpracy między instytucjami rządowymi a Kołami Gospodyń Wiejskich.

Konkurs „Słodkie smaki regionów” był poprzedzony cyklem wykładów przeprowadzonych przez przedstawicieli  Resortu Środowiska, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Urzędu Skarbowego, WFOŚiGW w Łodzi. Prezentację przedstawił także KOWR, dotyczyła ona rejestracji produktu regionalnego.

Zwieńczeniem Konkursu „Słodkie smaki regionów” było wręczenie przez Zastępcę Dyrektora OT w Łodzi Jeremiusza Kulisiewicza okolicznościowych dyplomów oraz nagród ufundowanych przez KOWR za 1,2 i 3 miejsce, które otrzymały Koła:

1 miejsce – KGW Wola Kazubowa za Tort bezowo-owocowy,

2 miejsce – KGW Kruszów  za Parowany dyniowiec,

3 miejsce – KGW Gałków Duży za Bezę gałkowską.

W czasie Kongresu odbył się także pokaz przyrządzania żywności molekularnej prowadzony przez profesjonalnego kucharza.

Nie zabrakło także stoiska informacyjno-promocyjnego prowadzonego przez pracowników OT KOWR w Łodzi, które cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników Kongresu.

Informacje z regionów