Kongres „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi” na Pomorzu - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Kongres „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi” na Pomorzu

W ubiegłym tygodniu na terenie województwa pomorskiego odbyły się spotkania w ramach Kongresu „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi”. Organizatorami wydarzeń było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Z zaplanowanych w ramach projektu 44 konferencji 3 odbyły się w województwie pomorskim – 23 września w Brusach, 24 września w Czarnej Dąbrówce oraz 28 września w Lubichowie.

Uczestnicy spotkań mieli okazję do zapoznania się z programami skierowanymi bezpośrednio do mieszkańców obszarów wiejskich takimi jak „AgroEnergia”, „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd”, „Wizja Zero”, dofinansowanie do wapnowania gleb i usuwania folii rolniczej, możliwość ubiegania się o środki finansowe oraz ich rozliczanie przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dodatkowo dla przedstawicielek KGW prezentację dotyczącą rejestracji produktów regionalnych na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówił Zastępca Dyrektora OT KOWR w Pruszczu Gdańskim, Rafał Karlikowski.

 

Podczas każdego spotkania przeprowadzono konkurs kulinarny pt. „Słodkie Smaki Regionów”, który polegał na przygotowaniu i zaprezentowaniu deseru utożsamianego z regionem reprezentowanym przez dany zespół. Laureatami konkursu w poszczególnych konkursach został y przedstawicielki następujących Kół:

 

- konkurs organizowany w Brusach:

I miejsce KGW Zalesie za „Jeżynową chmurkę”,

II miejsce KGW w Małym Gliśnie za „Tort jajeczny”,

III miejsce KGW w Kłodawie „Kłodawianki” za „Pączki drożdżowe z powidłami śliwkowymi”,

 

- konkurs organizowany w Czarnej Dąbrówce:

I miejsce KGW „Malwy” z Sierzna za „Koperty z wody”,

II miejsce KGW „Borowianki” w Borowym Młynie za „Jesiennego jeża z dodatkiem leguminy”,

III miejsce KGW Mosty za „Ciasto jogurtowe”’

 

- konkurs organizowany w Lubichowie:

I miejsce KGW Smolniki za „Tort chlebowy”,

II miejsce KGW w Zelgoszczy za „Jabłkowy jubel”,

III miejsce KGW w Tychnowach za „Powiślańskie jabłka pod kruszonką”.

Informacje z regionów