Konferencja rozpoczynająca projekt likwidacji Barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Debrzno - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Konferencja rozpoczynająca projekt likwidacji Barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Debrzno

W dniu 29 września br. w Debrznie odbyła się konferencja rozpoczynająca projekt pod nazwą „ Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Debrzno w latach 2021-2023 r.”

4 sierpnia br. Gmina Debrzno zawarła z OT Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Pruszczu Gdańskim Umowę Partnerską w ramach Programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu, Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021”, celem  realizacji projektu pod nazwą „Likwidacja Barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Debrzno w latach 2021 – 2023”

Barszcz Sosnowskiego w województwie pomorskim podobnie jak w większości regionów Polski stanowi coraz bardziej problematyczną florę niosącą zagrożenie zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Występujące w nim  związki w kontakcie ze skórą powodują bardzo dotkliwe oparzenia. Nie tylko sam kontakt z barszczem jest niebezpieczny, ale także jego przypadkowe spożycie. Gmina Debrzno walczy z plagą tej ekspansywnej rośliny porastającej gęsto rowy, miedze, pasy drogowe, już od lat. Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Pruszczu Gdańskim poprzez zawartą w dniu 4 sierpnia 2021 roku umowę stał się partnerem  Gminy Debrzno w ramach programu „ Środowisko, energia i zmiany klimatu Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 r., której  celem jest  likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Debrzno w latach 2021-2023.

Gmina Debrzno w ramach projektu zamierza zinwentaryzować gatunki inwazyjne, na podstawie zamówień publicznych wyłonić wykonawców celem zwalczenia przedmiotowych roślin jak również prowadzić działania edukacyjne dla lokalnej społeczności.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć oraz link do pierwszej części relacji filmowej z Konferencji rozpoczynającej projekt likwidacji Barszczu Sosnowkiego na terenie Gminy Debrzno

 Podsumowanie konferencji konferencja rozpoczynająca projekt likwidacji Barszczu Sosnowkiego – Urząd Miejski w Debrznie (debrzno.pl)

Link do uruchomionej strony internetowej z informacjami na temat barszczu Sosnowskiego, która służy również  do zgłaszania występowania nowych stanowisk. : http://barszczsosnowskiego.debrzno.pl/

W ramach współpracy został stworzony film:

 

Informacje z regionów