Jubileusz 25-lecia Wielkopolskiej Izby Rolniczej - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Jubileusz 25-lecia Wielkopolskiej Izby Rolniczej

W dniu 20 czerwca br. odbyły się uroczystości Jubileuszowe 125–lecia powstania izb rolniczych na terenie Polski oraz 25-lecie powstania Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Wydarzenie odbyło się w Gnieźnie na placu Św. Wojciecha.

Jednym z najważniejszych punktów uroczystych obchodów była msza święta odprawiona przez jego ekscelencję Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w Gnieźnieńskiej Katedrze.

Prymas podczas kazania odniósł się do żywiołów, na jakie narażeni są rolnicy podczas swoje pracy oraz podkreślił, jak ważna jest rola rolniczego samorządu dla społeczności rolniczej i rozwoju polskiego rolnictwa.

Część oficjalna rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego w obecności wielu pocztów sztandarowych z Wielkopolski oraz gości spoza regionu.

Obecny na uroczystości Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik wręczył oznaki zasłużony dla rolnictwa na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Powyższe oznaczenie otrzymał Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowego w Poznaniu, również jeden z założycieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej Bogdan Flaming.

Po wręczeniu oznaczeń głos zabrał Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, który podkreślił, że 125 lat, które upłynęło od chwili utworzenia pierwszej izby rolniczej na ziemiach polskich oraz 25 lat, które minęło od reaktywacji samorządu rolniczego po okresie niebytu w czasach PRL, to czas wypełniony historycznymi wydarzeniami i dokonaniami rolników.

Następnie przybyli goście mogli posłuchać wystąpienie m.in. Pierwszego Prezesa Krajowych Rad Izb Rolniczych Józefa Waligóry,  Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego.

Podczas wydarzenia odbył się konkurs na najładniejsze stoisko, w którym OT Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ufundował nagrodę za zajęcie I miejsca. Nagrodę wręczył Dyrektor KOWR OT w Poznaniu  Bogdan Fleming.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy przygotował, strefę Polska smakuje, na której wystawcy z kampanii mogli prezentować swoje produkty. Wspólnie z KOWR OT Poznań uczestniczyło 5 wystawców, których oferowali: sery kozie, miód, jajka, przetwory.

OT Poznań

Informacje z regionów