Jesienny Festiwal Dyni w Durągu - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Jesienny Festiwal Dyni w Durągu

„II Gminny Festiwal Dyni” w Durągu to inicjatywa kulturalno-edukacyjna zorganizowana przez Gminę Ostróda przy wsparciu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie, w ramach bezzwrotnej pomocy finansowej ze środków uzyskanych z gospodarowania mieniem Zasobu Własności Skarbu Państwa.

Festiwal rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele pw. Świętych Apostołuj Piotra i Pawła w Durągu. Tegoroczne Święto Dyni było niezwykle uroczystym dniem dla mieszkańców regionu. Podczas wydarzenia miało miejsce uroczyste otwarcie zrewitalizowanego zabytkowego parku dworskiego, który ma ogromne znaczenie w historii ogrodowej Polski północnej oraz oficjalne przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego do użytku OSP w Durągu. To właśnie tu, w przepięknym parku, odbył się konkurs na najlepszą potrawę przygotowaną z wykorzystaniem dyni i ekologicznych lokalnych produktów.

Festiwalowi towarzyszył Pierwszy Pułk Ułanów Krechowieckich im. Bolesława Mościckiego. Młodzi ułani, pod dowództwem Rotmistrza Adama Sujeckiego, pokazali niezwykłe umiejętności jazdy konnej.

Podczas mazurskiej biesiady przepełnionej muzyką, na stołach królowała dynia, którą można było znaleźć pod wszelaka postacią m.in. w kluskach, pierogach, pasztetach, w ciastach, plackach, nadziewanych jajkach, w chlebie i oczywiście w zupie. Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z Durąga, Napromu, Szyldaka, Brzydowa, Lubajn i Pietrzwałdu w jesiennych kolorach opływały sezonowe regionalne potrawy.

Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego przyniosło radość i dumę wszystkim kołom. Panie z KGW otrzymały upominki z rąk Grzegorza Kierozalskiego Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie. Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podziękował  Dyrektorowi Grzegorzowi Kierozalskiemu za wsparcie i pomoc w budowaniu więzi społeczności lokalnej, jej aktywizację oraz promocję kultury ludowej i tradycji wiejskiej.

Podczas Festiwalu na stoisku KOWR OT w Olsztynie uczestnicy mogli wziąć udział w konkursach, które pogłębiały wiedzę na temat żywności wysokiej jakości oraz uzyskać informacje na temat mechanizmów realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

OT Olsztyn

Informacje z regionów