Jarmark Sapieżyński 2022r. - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Jarmark Sapieżyński 2022r.

W dniu 21 sierpnia 2022 roku, w Kodniu odbył się IV Jarmark Sapieżyński pod hasłem „Wdzięczni za obronę granic” będący ukłonem w kierunku służb mundurowych pilnujących bezpieczeństwa na granicy polsko – białoruskiej, ale także polsko – ukraińskiej.

Jarmark Sapieżyński jest wydarzeniem o charakterze kulturalnym   i rozrywkowym, mającym na celu połączenie aspektów historycznych ze współczesnością. Nawiązuje do historii Kodnia związanej z Rodem Sapiehów. W 1511 r. Jan Sapieha otrzymał od Króla Polski Zygmunta Starego przywilej organizowania w Kodniu w ciągu roku trzech dużych jarmarków i co tydzień mniejszych,  reaktywacja to znakomita możliwość do promocji całej Lubelszczyzny, ukazania atrakcyjnych przyrodniczo terenów, ale także bogatej ich oferty kulturowej, społecznej i kulinarnej. Stałym elementem wydarzenia jest jarmark z produktami rękodzieła artystycznego oraz z produktami tradycyjnymi i regionalnymi. Nieodłącznym elementem Jarmarków są występy ludowych zespołów z terenu Lubelszczyzny.

Tegoroczne uroczystości tradycyjnie rozpoczęte mszą św. po której odbyło się przejście korowodu na Błonia uświetniło swoją obecnością Wojsko Polskie oraz Straż Graniczna  prezentując sprzęt wojskowy, jaki na co dzień wykorzystują w swojej służbie. Korowód prowadzili ułanie, którzy później widzom zaprezentowali spektakularne kaskaderskie pokazy konne. Tuż za nimi podążał Jan Sapieha ze swoją świtą, następnie władze województwa, powiatu i gminy oraz zaproszeni goście. Bardzo liczny udział w korowodzie wzięli również mieszkańcy gminy i turyści. Uroczyste otwarcie o godz. 13.10, poprzez huk salwy armatniej oficjalnie rozpoczął IV edycję Jarmarku Sapieżyńskiego. Stoiska z rękodziełem, lokalną żywnością, miodami i sztuką cieszyły się dużym zainteresowaniem wszystkich przybyłych, przy akompaniamencie występów artystycznych, które uświetniły to wydarzenie.  

Stoisko informacyjne Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa prowadzili pracownicy Wydziału Kształtowania Ustroju Rolnego Sekcji Zamiejscowej w Białej Podlaskiej, którzy odpowiadali na pytania dotyczące działalności oraz mechanizmów obsługiwanych przez KOWR.

OT Lublin

Informacje z regionów