II Ogólnopolski Konkurs „Zboża najwyższej jakości – powrót do zbóż pradawnych” - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

II Ogólnopolski Konkurs „Zboża najwyższej jakości – powrót do zbóż pradawnych”

W dniu 14 czerwca br. przedstawiciel OT KOWR Rzeszów uczestniczył w pracach jury II Ogólnopolskiego Konkursu dla młodzieży ze szkół spożywczych „Zboża najwyższej jakości – Powrót do zbóż pradawnych”. Na Podkarpaciu eliminacje odbyły się w gościnnych murach Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu.

Do rywalizacji w II Ogólnopolskim Konkursie „Zboża najwyższej jakości – powrót do zbóż pradawnych” stanęły po trzy zespoły. Przedstawiciele Zespołu Szkół Gospodarczych z Rzeszowa, Zespołu Szkół Agro-technicznych z Ropczyc oraz gospodarze obiektu.

Dwuosobowe zespoły uczniów rywalizowały w dwóch kategoriach: kucharz oraz piekarz.  Przyszli kucharze mieli przygotować zupę, danie główne oraz deser z wykorzystaniem zbóż ekologicznych oraz pradawnych. Piekarze natomiast mieli upiec chleb oraz bułki z wykorzystaniem zbóż najwyższej jakości.

Rywalizacja była zacięta, a przygotowane potrawy sprawiły, że jury miało bardzo trudne zadanie. Wśród zup panowały zupy krem, na szczególną uwagę zasłużyła zupa krem z kiszonej kapusty z popkornem z kaszy gryczanej i lodem z kurkami i pietruszką oraz zupa krem z białych warzyw z pieczoną gruszką. Warto wspomnieć o doskonałych pierogach szpinakowych z farszem z wątróbki i kaszy. Na deser podano m.in. cisto orkiszowe z rabarbarem i jabłkami. Wśród wypieków najlepszy okazał się chleb na babcinym zakwasie z mąkami ze zbóż pradawnych oraz bułki w stylu śródziemnomorskim.

W kategorii kucharz pierwsze miejsce zajęli uczniowie z ZSG z Rzeszowa, a w kategorii piekarzy komisja przyznała dwa pierwsze miejsca: ZST z Mielca oraz ZSAT  z Ropczyc.

Koordynator projektu Czesław Meus podziękował wszystkim uczestnikom i zaprosił zwycięskie zespoły do finału, który już niebawem.

Projekt został sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Zbóż i Przetworów Zbożowych.

 

OT Rzeszów

Informacje z regionów