OT Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi był fundatorem nagród w zorganizowanym przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach konkursie „Chleba naszego …”, którego celem było kultywowanie polskiego dziedzictwa kulturowego związanego z domowym wypiekaniem chleba.
Konkurs „Chleba naszego …” został objęty honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy oraz Posła na Sejm RP Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa.
Dbałość o poczucie tożsamości kulturowej i pielęgnowanie szacunku dla chleba oraz propagowanie spożycia pełnowartościowego pieczywa, wytworzonego z zastosowaniem tradycyjnych składników i metod, to cele, które przyświecały organizatorom wydarzenia.
Do konkursowych zmagań zgłosiło się 38 kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa łódzkiego , a ich a ich zadaniem był wypiek tradycyjnego chleba z mąki uzyskanej z pierwotnych odmian pszenicy – okrągłoziarnowej i perskiej oraz z żyta – pochodzących z poletek doświadczalnych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.
Nagrody najlepszym Kołom Gospodyń Wiejskich wręczał Janusz Ciesielski, dyrektor OT KOWR w Łodzi. Tym razem bezkonkurencyjne w pieczeniu chleba okazały się gospodynie ze wsi Gorzędów w powiecie radomszczańskim.
- Wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie i serce włożone w wypieki konkursowych chlebów, za aktywność w podtrzymywaniu tradycji wypieku chleba oraz za dbałość o naszą kulturową tożsamość – powiedział w trakcie uroczystego finału konkursu Janusz Ciesielski, dyrektor OT KOWR w Łodzi.
- Jury miała bardzo trudne zadanie - każdy chleb był niepowtarzalny w swojej formie, wypieczony z ogromnym zaangażowaniem, polegającym nawet na poszukiwaniu w okolicy prawdziwego pieca chlebowego. Jako kryteria konkursowej oceny brano pod uwagę barwę wypieczenia, smak, zapach, poziom wypieczenia oraz strukturę miękiszu w przekroju a także ogólne wrażenie estetyczne – dodał Tomasz Kopera, dyrektor ŁODR w Bratoszewicach.
Wyniki konkursu
I MIEJSCE - Koło Gospodyń Wiejskich GORZĘDÓW, powiat radomszczański
II MIEJSCE - Koło Gospodyń Wiejskich w BIELOWICACH, powiat opoczyński
III MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich w BRANICY I REMBIESZOWIE, powiat zduńskowolski
Wyróżnienia:
Koło Gospodyń Wiejskich WIELKA WIEŚ A, powiat łaski
Koło Gospodyń Wiejskich CIENIA, powiat sieradzki
Koło Gospodyń Wiejskich KARCZOWIANKI, powiat radomszczański
OT Łódź
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.