Godne Święta – czyli Boże Narodzenie na warmińskiej ziemi - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Godne Święta – czyli Boże Narodzenie na warmińskiej ziemi

W dniach 28.11-07.12.2022 r. Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy w Kruzach zrealizował projekt edukacyjny pn. „Godne Święta – czyli Boże Narodzenie na warmińskiej wsi” mający na celu integrację wiejskiej społeczności lokalnej z uczniami Ośrodka oraz poznanie tradycji bożonarodzeniowych w dawnej warmińskiej wsi. Działanie zostało zrealizowane dzięki bezzwrotnej pomocy finansowej z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie.

Podczas akcji edukacyjnej  „Godne Święta – czyli Boże Narodzenie na warmińskiej ziemi” odbyło się szereg warsztatów rękodzielniczych, w trakcie których dzieci tworzyły m.in. wieniec adwentowy, warmińskie ozdoby choinkowe ze słomy, którymi udekorowana została podłaźniczka z warmińskiej wsi. Podłaźniczka ma formę gałęzi świerkowej zawieszonej na suficie, jako wzór obecnej choinki.

Zrealizowano zajęcia kulinarne, na których dzieci przygotowały tradycyjne Stworzunka z ciasta chlebowego tzw. Byśki, które dawniej symbolizowały szczęście i dobrobyt. Stworzunka zostały złożone w bożonarodzeniowej szopce, którą wspólnie ustawiono w szkolnym holu.

Uczniowie wraz z pracownikami placówki wzięli udział w Szemelowym wyzwaniu jako formie aktywnego spędzania czasu w przedświątecznej atmosferze. W dawnej warmińskiej wsi Szemel pełnił funkcję Mikołaja i wręczał dzieciom prezenty. Aby przybliżyć postać Szemela (jeźdźca na koniu z towarzyszącymi mu sługami) zorganizowano bieg Szemelowy na terenie gminy Kolno.

Kolejnym etapem projektu było przygotowanie bożonarodzeniowych jasełek pt. „Jutrznia na Gody - Narodził się w stajence dla naszego zbawienia”. W trakcie jasełek uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności aktorskie w świetlicy wiejskiej w Kruzach.

Finałowym punktem akcji była integracyjna zabawa ze świętym Mikołajem i jego pomocnikami Elfami na terenie placówki. Do zabawy zostali zaproszeni również najmłodsi mieszkańcy wsi Kruzy.

Informacje z regionów