Dożynki w województwie pomorskim - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Dożynki w województwie pomorskim

Miniony weekend na Pomorzu upłynął pod znakiem dożynek - największego w roku święta rolników, które jest uhonorowaniem ich całorocznej pracy.

W sobotę 21 września odbyły się Powiatowe i Gminne Dożynki w Nadziejewie, gm. Czarne. W programie była msza św. dziękczynna za plony, turniej gmin powiatu człuchowskiego oraz występy artystyczne. Organizatorzy przewidzieli również liczne konkursy dla uczestników dożynek, m. in. konkurs kulinarny pod nazwą „Przygody z dynią w rytmie zdrowia i urody”., zorganizowanym przez Czarneńskie Centrum Kultury, konkurs na wieniec dożynkowy w powiecie oraz na najładniejszy wieniec gminny. Laureatom przyznano liczne nagrody.

 KOWR OT w Pruszczu Gdańskim reprezentowała Magdalena Dudek, Zastępca Dyrektora OT KOWR.

W niedzielę 22 września w Kartuzach w Parku Solidarności odbyły się Dożynki Województwa Pomorskiego.

Dożynki zorganizowane zostały wspólnie przez Samorząd Województwa Pomorskiego, Powiat Kartuski oraz Gminę Kartuzy. Podczas dożynek odbył się Wojewódzki Konkurs na Wieniec Dożynkowy, którego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Celem konkursu było propagowanie tradycji związanych z obchodzonym Świętem Plonów, prezentacja dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz walorów turystycznych regionu. W programie przewidziana została biesiada dożynkowa, gdzie goście mogli skosztować regionalnych potraw i zapoznać się z twórczością regionalną zaprezentowaną przez rękodzielników.

KOWR OT w Pruszczu Gdańskim reprezentowała Zastępca Dyrektora Magdalena Dudek, Samorząd wojewódzki reprezentował w niedzielę wicemarszałek Józef Sarnowski. Słowo do zebranych skierował także wojewoda pomorski Dariusz Drelich w pierwszej kolejności dziękując rolnikom za ich poświęcenie. Piotr Karczewski natomiast odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który honorowym patronatem objął wszystkie dożynki wojewódzkie w kraju.

Podczas niedzielnych dożynek rozstrzygnięto wojewódzki etap konkursu na najpiękniejszą koronę żniwną oraz powiatowy etap konkursu Piękna Wieś Pomorska.

Informacje z regionów