Dożynki w Radomsku - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Dożynki w Radomsku

W dniu 21 sierpnia br. w Radomsku odbyły się Dożynki Województwa Łódzkiego, których symbolami były kolorowe wieńce z tegorocznych zbóż, kwiatów, owoców i ziół, chrupiący chleb i złocisty miód od pszczelarzy.

Dożynki Województwa Łódzkiego połączone z dożynkami diecezjalnymi i powiatowymi rozpoczęła uroczysta, msza dziękczynna w kościele pod wezwaniem świętej Jadwigi Królowej, którą odprawił ks. arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po mszy, przed świątynią rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. W uroczystości uczestniczyli posłowie na Sejm RP: Robert Telus, Anna Milczanowska, Antoni Macierewicz i Piotr Polak; Senator RP Wiesław Dobkowski; europejski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski; Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber; wicemarszałkowie: Piotr Adamczyk i Zbigniew Ziemba oraz członkowie zarządu województwa łódzkiego: Robert Baryła i Andrzej Górczyński. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali: Dyrektor OT Łódź Janusz Ciesielski i Zastępca Dyrektora Marek Sarwa.

Po ceremoniale dożynkowym wszyscy jego uczestnicy przeszli w barwnym korowodzie do parku Solidarności, gdzie odbył się wielki plenerowy piknik rodzinny, a Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla wszystkich uczestników tradycyjne potrawy.

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs „Łódzkie smakuje”. Jury oceniało dania i desery przygotowane przez koła z całego województwa. W kategorii „Wytrawne smaki Łódzkiego” I miejsce (nagroda 5 tys. zł) zajęło Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Woli Mąkolskiej za „Śliwkę schabem otuloną  w duet z kluchami złączoną”. II miejsce przypadło KGW w Kędziorkach „Zakręceni” (powiat brzeziński) za „Kędziorkowską zachciewajko-zalewajkę”, a III miejsce Polsko-Ukraińskiemu KGW Łódź-Byszewy (powiat łódzki wschodni) za „Rybę faszerowaną świąteczną”. Przyznano też dwa wyróżnienia: dla KGW w Sikucinie (powiat zduńskowolski) za „Kluski kładzione ze skwarkami z boczku z zasmażaną lebiodą i karmelizowaną śmietaną” oraz dla KGW w Niedyszynie ( powiat bełchatowski) za „Pierogi z komosą białą i serem”.

W kategorii „Słodkie smaki Łódzkiego” wygrało KGW w Pniewie (powiat kutnowski) za „Tradycyjnego jeża wśród darów lasu”. II miejsce zajęło KGW w Nowym Jasieniu „Jasienianki” (powiat tomaszowski) za „Jasieniotkę”, a III miejsce KGW z Kolonii Myśliwczów (powiat radomszczański) za „Kozicką z Myśliwczowa”. Jury wyróżniło także KGW „Zdunianki” (powiat łowicki) za „Tradycyjny sernik na bazie sera twarogowego” oraz KGW „Gorczynianki” (powiat łaski) za „Tartę z konfiturą”.

W konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Województwa Łódzkiego” pierwsze miejsce zajęło KGW Kogel Mogel z Rajska Małego (powiat piotrkowski), II miejsce Stowarzyszenie Dla Naszej Wsi Wicie z gminy Kocierzew (powiat łowicki), a III miejsce KGW w Chórkach z gminy Grabów (powiat łęczycki).

Zadbano także o rozrywkę dla wszystkich uczestników dożynek w postaci licznych zabaw i sporej dawki muzyki.

OT Łódź

 

Informacje z regionów