Bitwa Regionów Piknik z PRODUKTEM POLSKIM w Racocie - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Bitwa Regionów Piknik z PRODUKTEM POLSKIM w Racocie

W Stadninie Koni Racot, 2 lipca br., odbyły się powiatowe eliminacje I etapu konkursu Bitwa Regionów. Do rywalizacji o miano najlepszego dania regionalnego w powiecie kościańskim stanęło dziesięć Kół Gospodyń Wiejskich, które swoje potrawy przygotowały w oparciu o własną unikatową recepturę oraz rodzime produkty.

Oceny tradycyjnej potrawy regionalnej, a następnie wyboru najlepszej z nich, dokonała trzyosobowa komisja w składzie: szef kuchni w restauracji Pałacu Racot Karol Wojtkowiak – przewodniczący, ekspert kulinarny Joanna Ziętkiewicz – zastępca przewodniczącego oraz zastępca dyrektora OR KRUS w Poznaniu Lucyna Stachowska. Komisja wyłoniła najlepszą trójkę potraw z powiatu kościańskiego.

I miejsce otrzymały Szagówki ziemniaczane okraszone smalcem i wędzonym boczkiem – podawane z kiszoną, gotowaną kapustą, zasmażaną na tłuszczu i skwarkami oraz wykwintną wieprzowiną przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Olszewianki” z Olszewa,

II miejsce otrzymały Pyry z gzikiem przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Nowe Oborzyska,

III miejsce otrzymały Szare kluski z boczkiem i zasmażaną kiszoną kapustą przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Kokorzyn.

Finaliści dostali nagrody pieniężne: za zajęcie I miejsca – 1 000 zł brutto, za II miejsce –  800 zł brutto, za III miejsce – 500 zł brutto.

Organizatorami konkursu są: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W wydarzeniu uczestniczyli: Poseł na Sejm RP Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak oraz Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Piotr Trybek. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Poznaniu reprezentował Zastępca Dyrektora Marian Markiewicz.

Podczas wydarzenia nie zabrakło pysznego jedzenia, regionalnych strojów, słonecznej pogody oraz dobrej zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Wszystkim przybyłym na wydarzenie oraz uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy, a zwycięskim kołom składamy gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.

OT Poznań

Informacje z regionów