„Ach te baby” pierwszymi finalistkami Bitwy Regionów - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

„Ach te baby” pierwszymi finalistkami Bitwy Regionów

Zwycięstwem Koła Gospodyń Wiejskich „Ach te baby” z Kłanina w powiecie koszalińskim zakończyła się Zachodniopomorska Bitwa Regionów. Półfinał imprezy odbył się 27. kwietnia w Barzkowicach podczas drugiej edycji Wiosennej Wystawy Ogrodniczo - Pszczelarskiej. Organizatorem Bitwy Regionów jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, natomiast patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Półfinał zachodniopomorskiej Bitwy Regionów z udziałem dziesięciu Kół Gospodyń Wiejskich obfitował w mnóstwo pozytywnych emocji. Zgodnie z regulaminem zespoły musiały przygotować tradycyjną potrawę wyłącznie z polskich produktów, charakterystyczną dla swojego regionu. Jury w składzie: Agnieszka Śpiewak – dyrektor KOWR OT w Szczecinie, Krzysztof Nieckarz – dyrektor KOWR OT w Koszalinie, Krzysztof Duszkiewicz – z-ca dyrektora ZODR oraz Robert Bochenko, dziennikarz radiowy, konferansjer i krytyk kulinarny, oceniało nie tylko walory smakowe i estetyczne popisowych dań, ale również ich historię.

- Wszystkie potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich były wyjątkowe i smaczne. Jako oceniający mieliśmy naprawdę  twardy orzech do zgryzienia tym bardziej, że zwycięzca mógł być tylko jeden – przyznało jury konkursu tuż przed ogłoszeniem werdyktu.

Ostatecznie po degustacji wszystkich dziesięciu potraw i wnikliwych ocenach, jury ogłosiło końcowe wyniki. Pierwsze miejsce za „gołąbki z rybką w lesie” przyznano dla Koła Gospodyń Wiejskich „Ach te baby” z Kłanina w powiecie koszalińskim. Drugie miejsce przypadło gospodyniom z Konikowa, które zaserwowały „pasztet mięsny z orzechami włoskimi”, zaś trzecią lokatę zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Święte za przygotowanie „wątróbki zawijanej boczkiem”. Laureaci konkursu otrzymali nagrody w postaci sprzętu AGD ufundowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Tym samym Koło Gospodyń Wiejskich z Kłanina jest pierwszym, wyłonionym zespołem V edycji Bitwy Regionów, który będzie reprezentował województwo zachodniopomorskie podczas wielkiego finału imprezy w Poznaniu.

Zorganizowana w dniach 26 i 27. kwietnia Wiosenna Wystawa Ogrodniczo – Pszczelarskiej na terenie ZODR w Barzkowicach, w którą wpisała się Bitwa Regionów, cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Tradycyjne wyroby i produkty prezentowało kilkudziesięciu wystawców i rękodzielników. Ponadto imprezie towarzyszyły prelekcje i wykłady dla pszczelarzy, kiermasz ogrodniczy, konkursy oraz wystawy tematyczne.  Swoje stoisko promocyjne „Polska smakuje” wystawił również OT KOWR w Szczecinie.

Informacje z regionów