85-lecie Koła Gospodyń Wiejskich „Cianowianki - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

85-lecie Koła Gospodyń Wiejskich „Cianowianki

W dniu 09 lipca br., w Cianowicach, gm. Skała, odbył się Jubileusz 85-lecia Koła Gospodyń Wiejskich „Cianowianki” z Cianowic.

Początki działalności KGW datuje się na 7 listopada 1937 r., kiedy to nauczycielka lokalnej szkoły podstawowej Pani Zofia Wojdała założyła Koło Gospodyń Wiejskich, które działa do dnia dzisiejszego. Warto wspomnieć, iż jest to jedno z najdłużej funkcjonujących KGW w województwie małopolskim. Wnuk założycielki, Andrzej Wojdała podzielił się ze wszystkimi gośćmi wspomnieniami z początków działalności Koła.

Huczne obchody Jubileuszu, poprzedzone uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach, swoją obecnością zaszczyciła Pierwsza Dama Agata Kornhauser Duda, która objęła to wydarzenie patronatem honorowym.

W Jubileuszu udział wzięli również:

Wojewoda Małopolski – Łukasz Kmita,

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego - Łukasz Smółka,

Wicestarosta Krakowski Arkadiusz Wrzoszczyk,

Burmistrz Miasta i Gminy Skała Krzysztof Wójtowicz,

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Duda,

Zastępca Dyrektora Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Elżbieta Wróbel,

Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach Dominik Pasek,

a także, Dyrektor Oddziału Terenowego KOWR W Krakowie Janina Burzyńska.

Nie mogło zabraknąć również delegacji Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Skała: Gospodyń ze Skały, Smardzowic, Maszyc, Gołyszyna, Barbarki, Minogi, Poręby Laskowskiej, Sobiesenek, Nowej Wsi, Rzeplina, Przybysławic, Szczodrkowic, Stoków, Zamłynia, a także, okolicznych Gmin Powiatu Krakowskiego, a dokładnie z Masłomiącej gm. Michałowice, z Kryspinowa gm. Liszki, z Brzozówki, Owczar i Garlicy Duchownej z gm. Zielonki, z Władysława gm. Iwanowice, i ze Szklanej z gm. Proszowice.

Podczas całego Jubileuszu, w trakcie którego poznawaliśmy historię KGW w Cianowicach, można było skosztować lokalnych produktów przygotowanych przez producentów z gminy Skała, jak również posmakować domowych przetworów i wypieków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Całość uświetniały występy Zespołu Śpiewaczego i Kapeli Ludowej Maszkowiacy z Maszkowa, Zespołu z Bukowiny Tatrzańskiej oraz Reprezentacyjnej Orkiestry z Cianowic.

OT Kraków

Informacje z regionów