W związku z Zarządzeniem z dn. 10 października 2022 r. wydanym przez indyjski Urząd ds. Bezpieczeństwa i Standardów Żywności (Food Safety and Standards Authority of India - FSSAI) w sprawie wytycznych dot. rejestracji zagranicznych zakładów produkujących żywność eksportowaną do Indii, od dnia 1 lutego 2023 r. wybrane podmioty będą podlegać obowiązkowej rejestracji w FSSAI.
Od 27 kwietnia 2022 r. Białoruś częściowo zniosła embargo rolne obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. Rada Ministrów Republiki Białorusi opublikowała uchwałę z 22 kwietnia 2022 r. nr 245 w sprawie zmiany uchwały Rady Ministrów Republiki Białoruś z dnia 6 grudnia 2021 r. nr 700 wprowadzającej od dnia 1 stycznia br. embargo na żywność pochodzącą z Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry, Szwajcarii, Lie...
W związku z obecnym kryzysem humanitarnym w Ukrainie Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował o zamiarze ewentualnego rozszerzenia listy wstępnie zatwierdzonych dostawców żywności.
W związku ze skargą ukraińskich firm sektora mleczarskiego, Międzyresortowa Komisja Handlu Międzynarodowego wszczęła specjalne dochodzenie w sprawie importu na Ukrainę niektórych rodzajów sera, niezależnie od kraju pochodzenia i eksportu.
W ramach odpowiedzi na V pakiet sankcji UE i państw zachodnich Białoruś wprowadzi od 1 stycznia 2022 r. zakaz wwozu mięsa, drobiu, owoców, warzyw i mleka. Zgodnie z ogłoszonym 7 grudnia 2021 r. rozporządzeniem rządu nr 700 z 6 grudnia 2021 r. embargo będzie dotyczyć produkcji pochodzącej z krajów UE, a także USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry i Szwajcarii.
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe przepisy w eksporcie artykułów rolno-spożywczych do Chińskiej Republiki Ludowej:
W dn. 9 marca br. Ambasada RP w Pretorii przekazała informację o zniesieniu embarga na import drobiu z Polski do Mozambiku.
Uprzejmie informujemy, iż zgodnie z informacją przekazaną przez Ambasadę Republiki Indii w Warszawie, władze indyjskie wprowadziły uproszczone zasady importu cebuli do Indii, które obowiązują do 15 grudnia br.
Uprzejmie informujemy, że otrzymaliśmy za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi notę Ambasady Republiki Korei w Polsce z dnia 7 października 2020 r. (KPL 20-083) dot. nakazu kontroli wybranych kategorii żywności pochodzenia roślinnego eksportowanych do tego kraju.
Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej informuje, że z dniem 1 października 2020 r. rozpoczyna swoją działalność Punkt Kontaktowy pomiędzy Urzędem Patentowym RP (UPRP) a chińskim odpowiednikiem - Narodową Administracją Własności Intelektualnej ChRL (CNIPA).
Uprzejmie informujemy, że otrzymaliśmy za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwa Spraw Zagranicznych informację przekazaną przez Ambasadę Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce o decyzji Saudyjskiego Głównego Urzędu ds. Żywności i Leków (SFDA) w sprawie aktualizacji wymogów dotyczących higieny żywności, które muszą być spełnione w zakładach eksportujących do Arabii Saudyjskiej. Wymogi powyższe wejdą w życie z dniem 1 lipca 2021 roku.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 26 czerwca 2020 r. urząd Przedstawiciela ds. Handlu USA (USTR) opublikował komunikat o rozpoczęciu przeglądu środków odwetowych stosowanych na towary pochodzące z UE oraz z Wielkiej Brytanii w związku ze sporem w WTO dot. subsydiowania Airbusa
Uprzejmie informujemy, iż na portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w obszarze DYPLOMACJA DLA BIZNESU, rozpoczęty został projekt rozbudowy nowej zakładki dedykowanej PROJEKTOM I PRZETARGOM MIĘDZYNARODOWYM:
Ambasada RP w Nowym Delhi przekazała informację o wpływających do Ambasady sygnałach świadczących o zainteresowaniu importerów indyjskich importem z Polski mięsa wieprzowego i produktów z mięsa wieprzowego.
Arabska Agencja Inwestycji i Rozwoju Rolnictwa z siedzibą w Dubaju (Arab Authority for Agricultural Investment and Development AAAID) poszukuje dostawców podstawowych artykułów rolno-spożywczych:
Embargo na transport i sprzedaż żywności wprowadzone w 2014 roku przez Federację Rosyjską utrudniło działalność wielu polskim podmiotom tradycyjnie działającym na tamtejszym rynku. Od tego momentu minęło już prawie 6 lat, w międzyczasie nastąpił dynamiczny rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku i będącego jego najbardziej znaną składową - szybkiego kolejowego połączenia Chin z Europą.
Uprzejmie informujemy, że otrzymaliśmy za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację przekazaną przez Ambasadę Turcji w Polsce nt. zmiany (uproszczenia) w obiegu dokumentów towarzyszących wysyłkom produktów rolno-spożywczych do Turcji.
Ze względu na kryzys gospodarczy oraz walutowy w Syrii do niedawna obowiązywał zakaz importu niemal wszystkich produktów, za wyjątkiem importu realizowanego bezpośrednio na zlecenie władz. Władze Syryjskiej Republiki Arabskiej zniosły jednak ostatnio zakaz importu przez sektor prywatny mąki i zbóż.
Duża emiracka firma dokonująca obecnie strategicznych zakupów artykułów F&B poszukuje towarów podanych niżej w tabeli. Oferta dotyczy wyłącznie PRODUKTÓW POLSKICH I OFEROWANYCH PRZEZ POLSKICH PRODUCENTÓW.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Uzbekistanie przekazała informację, że w dniu 3 kwietnia br. podpisany został dekret zwalniający z cła i akcyzy wybranych grup towarowych, w tym obejmujących artykuły żywnościowe, a wśród nich: mięso, ryby, nabiał, warzywa, rośliny strączkowe, mąka i zboża, oleje spożywcze, cukier, makarony, drożdże piekarnicze.
Na podstawie informacji otrzymanej z Ambasady RP w Tbilisi, uprzejmie informujemy, iż Gruzja byłaby zainteresowana potencjalnym zakupem produktów spożywczych, takich jak:
Uprzejmie informujemy, że otrzymaliśmy za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację przekazaną przez Radcę ds. rolnych Ambasady RP w Moskwie nt. zmiany dokonanej w wykazie towarów objętych rosyjskim embargiem rolno-spożywczym.
NACCIMA (Nigerian Association of Chambers of Commerce, Industry, Mines and Agriculture) we współpracy z Ministerstwem Przemysłu, Handlu i Inwestycji Nigerii w związku z epidemią COVID-19 monitoruje dynamikę zapotrzebowania na szeroki asortyment produktów w celu zapewnienia ich wydajnej dystrybucji w całym kraju. Izba Gospodarcza w Abudży informuje, że Nigeria byłaby zainteresowana potencjalnym zakupem produktów spożywczych takich jak:
Ambasada RP w Kiszyniowie skontaktowała się z głównymi sieciami handlowymi w Mołdawii: Fidesco, Linella, Nr 1, Kaufland oraz Metro celem ustalenia ich zapotrzebowania na towary rolno-spożywcze.
Ministerstwa Spraw Zagranicznych państwa Kuwejt poinformowało, że władze Kuwejtu podjęły decyzję o zniesieniu zakazu importu z Polski wszelkiego rodzaju drobiu:
Trwająca pandemia wirusa SARS-CoV-2 pogarsza kondycję ekonomiczną polskiej gospodarki, w tym także branży rolno-spożywczej oraz wyniki eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. Dlatego tak istotne jest podejmowanie działań służących ograniczaniu negatywnych skutków ww. sytuacji kryzysowej na stan sektora rolno-spożywczego w naszym kraju. Mając to na względzie, jak również biorąc pod uwagę zakłócenia w światowych łańcuchach dostaw, jako Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podjęliśmy działania...
Znaczący na rynku PZEA hipermarket pilnie poszukuje dostawców drobiu (halal), a jeden z dużych importerów żywności jest obecnie bardzo zainteresowany zakupami artykułów świeżych i przetworzonych, w tym głównie mięsa (halal), warzyw i owoców (mrożonych, w puszkach i świeżych), nabiału, jajek oraz wyrobów zbożowych.
Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Tel Awiwie poszukuje polskich producentów jaj, których ofertę mogłoby przekazać do lokalnych importerów w Izraelu.
Rząd Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich upoważnił lokalnych importerów/dystrybutorów do zakupów w ramach budowania strategicznej rezerwy żywności. W chwili obecnej (06.04) jest możliwe natychmiastowe zamówienie mięsa z certyfikatem halal (kurczak, wołowina, baranina).
Informacja Departamentu Bezpieczeństwa Żywności w Urzędzie Miasta Dubaj (Dubai Municipality)
Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Tel Awiwie poszukuje polskich producentów ww. produktów, których ofertę mogłoby przekazać do lokalnych importerów w Izraelu.
W nawiązaniu do ustaleń przekazanych przez Stałego Przedstawiciela RP przy ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), przy Światowym Programie Żywnościowym (WFP) oraz przy Międzynarodowym Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD) z siedzibą w Rzymie przedstawiamy w załączniku informacje dotyczące zasad współpracy podmiotów gospodarczych ze Światowym Programem Żywnościowym (WFP) w zakresie produkcji i dostarczania żywności, świadczenia usług transportowych i logistycznych oraz dostarczania innych towarów i us...
Zgodnie z najnowszymi informacjami otrzymanymi z Ambasady RP w Moskwie – okres pilotażowego projektu dotyczącego etykietowania produktów mleczarskich w Rosji został przedłużony do 31.03.2020 r., natomiast obowiązkowe znakowania nadal na chwile obecną ma obowiązywać od 1 czerwca 2020 r.
Biuro Przedstawicielskie Tajpej w Polsce przekazało nam za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP informację dot. nowych regulacji w imporcie 18 produktów rolno-spożywczych na Tajwan, które wejdą w życie 1 lipca 2020 r.
W połowie września br. odbyło się spotkanie Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MRiRW, Pani Magdaleny Józefeckiej z Chargé d’affaires Republiki Iraku w RP, Panem Husseinem al-Safim. W wyniku rozmów strona iracka przekazała potencjalne obszary współpracy handlowej w obszarze rolnictwa pomiędzy Polską, a Irakiem.
Tajwan jest kolejnym rynkiem azjatyckim, do którego wkrótce eksportowane będą polskie jabłka.
Sukcesem zakończyły się rozmowy prowadzone w Bangkoku w sprawie otwarcia rynku Tajlandii dla polskich jabłek. Jest to już 22. rynek azjatycki i 69. międzynarodowy, na którym obecne będą polskie jabłka.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Algierze poinformowała o zniesieniu przez rząd Algierii zakazu importu wybranych produktów, w tym artykułów rolno-spożywczych.
Uprzejmie informujemy, iż w Algierii weszło w życie rozporządzenie ustalające mikrobiologiczne kryteria w odniesieniu do produktów spożywczych
Zgodnie z komunikatem Tajwańskiej Administracji ds. Żywności i Leków (TFDA) od 1 stycznia 2019 r. import jaj oraz produktów z tłuszczów zwierzęcych na Tajwan zostanie objęty tzw. inspekcją systemową.