<font color="red">BREXIT</font> - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

BREXIT

BREXIT – podstawowe informacje i przydatne linki

W wyniku przeprowadzonego w 2016 r. referendum, w dniu 31 stycznia 2020 r. po niemal 40 latach członkostwa Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Proces ten określany jest jako „brexit”.

Od 1 lutego do 31 grudnia 2020 r. w stosunkach tego kraju z UE trwał tzw. okres przejściowy, w czasie którego Wielka Brytania co do zasady nadal była traktowana jak państwo członkowskie, uczestniczyła w jednolitym rynku i unii celnej, wpłacała składkę do budżetu UE na dotychczasowych zasadach i korzystała ze wszystkich programów unijnych.

Okres przejściowy zapewnił obu stronom czas na wynegocjowanie przyszłych relacji oraz dostosowanie się do nowych warunków współpracy.

Od 1 stycznia 2021 r. wzajemne relacje między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej reguluje Umowa o handlu i współpracy UE-UK (Trade and cooperation agreement, TCA). Zgodnie z tą umową we wzajemnym handlu nie obowiązują cła ani ograniczenia ilościowe, ale ponieważ Wielka Brytania opuściła jednolity rynek i unię celną, wprowadzone zostały kontrole graniczne i inne formalności (celne, sanitarne, fitosanitarne).

Przydatne informacje na temat brexitu można znaleźć na stronach następujących instytucji:

a także: