Pytania/odpowiedzi dotyczące umów na dostawy produktów rolnych
Za optymalną należy uznać sytuację, gdy rolnik zawiera umowę o dostarczenie produktów rolnych przed rozpoczęciem produkcji, gdyż może ocenić: czy jego produkty znajdą nabywcę i za jaką cenę. Niemniej jednak za dopuszczalną w świetle obowiązujących regulacji prawnych można uznać sytuację, gdy umowa zawierana jest tuż przed dostawą.
Umowa musi zawierać cenę do zapłaty za dostarczone produkty, która jest niezmienna lub jest obliczana przez połączenie różnych czynników określonych w umowie. Czynnikami tymi mogą być np. jakość lub skład dostarczanych produktów rolnych, wskaźniki rynku odzwierciedlające zmiany warunków na rynku np. notowania giełdowe, kursy walut, itp.
Przepisy prawne nie przewidują ograniczenia kwotowego ani ilościowego odnośnie obowiązku zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych.
Bez znaczenia jest, czy umowa zawierana jest na dłuższy okres, czy też dotyczy jednorazowego dostarczenia produktów. Obowiązek zawarcia umowy dotyczy każdej transakcji nawet transakcji jednorazowej.
W zależności od tego jakich produktów rolnych umowa dotyczy musi zawierać co najmniej elementy wskazane odpowiednio w art. 125 i 127; art. 148 ust. 2 albo art. 168 ust. 4 i 6 rozporządzenia PEiR (UE) 1308/2013. Brak któregokolwiek z elementów wymienionych w ww. art. skutkować będzie wszczęciem postępowania w sprawie wymierzenia kary pieniężnej.
Poprzez wadliwość umowy należy rozumieć brak w umowie któregokolwiek z elementów, o których mowa odpowiednio:
Obowiązek zawarcia pisemnej umowy dotyczy zarówno nabywcy jak i dostawcy produktów rolnych. Jednakże kara pieniężna za brak pisemnej umowy lub za posiadanie umowy niespełniającej warunków określonych odpowiednio w art. 125 i127, art. 148 ust. 2, art. 168 ust. 4 i 6 rozporządzenia PEiR (UE) 1308/2013 zostanie nałożona na NABYWCĘ.
Można wprowadzić np.: ogólne zapisy wyłączające odpowiedzialność zarówno dostawcy jak i nabywcy w przypadku wystąpienia siły wyższej.
Zgodnie z zapisami art. 2 ust. 2 rozporządzenia PEiR (UE) nr 1306/2013 do celów finansowania WPR, zarządzania nią i monitorowania jej "siła wyższa" i "nadzwyczajne okoliczności" mogą zostać uznane w szczególności w następujących przypadkach:
Jeżeli w wypracowanych umowach ramowych nie ma któregokolwiek z elementów określonych w art. 125, art. 127, art. 148 ust. 2, art. 168 ust. 4 i 6 rozporządzenia PEiR (UE) nr 1308/2013, wówczas w świetle powołanych przepisów umowy takie będą wadliwe.
Umowa zawiera w szczególności cenę za dostawę, która: