Targi Ferma 2018 - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Targi Ferma 2018

W Hali EXPO oraz Hali MOSiR w Łodzi w dniach 16-18 lutego 2018 r. w odbyły się kolejne Międzynarodowe Targi Ferma. Przez trzy dni hodowcy i producenci bydła, trzody chlewnej oraz drobiu mieli okazję do zapoznania się z ofertą firm z tego sektora. KOWR uczestniczył w debacie pn. „Rolnictwo energią gospodarki – problemy i perspektywy”.

Międzynarodowe Targi Ferma to jedyne specjalistyczne targi w Polsce przeznaczone dla hodowców bydła, trzody chlewnej oraz drobiu. Co roku uczestniczy w nich ponad 250 wystawców z Polski oraz zagranicy. Zajmują one ponad 15 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej.

Jak co roku hodowcy i producenci z sektora mogli wziąć udział w panelach wykładowych oraz spotkaniach branżowych. Podczas wydarzenia zorganizowano także forum polsko-ukraińskie, podczas którego odbyła się dyskusja dotycząca m.in. perspektyw rozwoju współpracy obu krajów w sektorze rolno-przemysłowym.

Tradycją Targów Ferma stała się debata organizowana przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tegoroczna debata odbyła się po nazwą "Rolnictwo energią gospodarki - problemy i perspektywy". W debacie udział wzięli: dr Ewa Lech, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, Poseł na Sejm RP VIII Kadencji, Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Bronisław Węglewski, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz przedstawiciele instytucji rolniczych z województwa łódzkiego. Uczestnikiem debaty był też Janusz Ciesielski, Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi.

Minister Ewa Lech w swojej wypowiedzi podsumowała miniony rok, który uznała za udany dla polskiego rolnictwa. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyznaczyło sobie 8 głównych priorytetów na 2018 rok. Jest to m.in. zwiększenie ilości miejsc pracy na wsi, wzrost poziomu życia i dochodowości, usprawnienie administracji. Poseł Robert Telus, Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wspomniał w swym wystąpieniu o wzmocnieniu ochrony gospodarstw rodzinnych i ziemi rolniczej przed wykupywaniem przez osoby, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi. Poinformował również zebranych, że procedowana jest ustawa, umożliwiająca sprzedaż produktów z własnego gospodarstwa po to, aby skrócić łańcuchy żywnościowe i wyeliminować pośredników. W trakcie dyskusji z rolnikami, uczestnicy wspominali także o problemie bakteriozy ziemniaków, niskich cen ziemniaków i pozostałych warzyw oraz różnicach cenowych między ceną wyjściową rolnika, a ceną w markecie, apelując jednocześnie o ochronę polskiego rynku i polskiego rolnika. 

 

News