Relacje handlowe Polski i USA - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Relacje handlowe Polski i USA

W dniu 7 czerwca 2022 r. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa obyło się spotkanie z prof. Jimem Mazurkiewiczem oraz Katarzyną Boczek – zastępcą dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie poświęcone możliwościom zintensyfikowania wymiany handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali zastępcy dyrektora generalnego – Małgorzata Gośniowska-Kola i Jacek Malicki.

W trakcie spotkania zostały przedstawione potrzeby rynku amerykańskiego. Profesor Jim Mazurkiewicz zwrócił uwagę na konieczność zacieśnienia relacji handlowych Polski i USA. Podkreślił, że ponad stuletnie dobre relacje między obydwoma krajami warto przełożyć na dalsze wzmocnienie relacji handlowych. Rynek potrzebuje pośrednika, który doskonale czyta i rozumie potrzeby odbiorców
w Ameryce i możliwości polskiego rynku krajowego. Według profesora Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa to instytucja, która posiada bogate doświadczenie w kojarzeniu potrzeb rynków zagranicznych z krajowymi możliwościami oraz z powodzeniem zajmuje się promocją polskich produktów rolno-spożywczych za granicą, pozytywnie wpływając na wyniki polskiego eksportu. Współpraca z KOWR  daje szansę na zbudowanie mostu i postawienie właściwych ludzi po obu jego stronach. Celem jest stworzenie właściwych warunków dla wzmocnienia współpracy w obszarze wymiany rolno-spożywczej od lat zaprzyjaźnionych państw.

Przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podkreślili, że polska żywność jest synonimem najwyższej jakości. Eksport produktów rolno-spożywczych wzrasta między innymi dlatego, że polska żywność jest zdrowa, atrakcyjna i różnorodna. Wspieranie rozwoju trwałych relacji handlowych przyczyni się do zwiększania obrotów polskich przedsiębiorców branży rolno-spożywczej. Aby efekt skali był możliwy potrzebne jest instytucjonalne wsparcie w budowaniu relacji, a w tym KOWR ma wieloletnie doświadczenie.

USA to jeden z głównych kierunków polskiego eksportu rolno-spożywczego poza Unię Europejską. Wartość sprzedaży produktów rolno-spożywczych na rynek amerykański w 2021 r. wyniosła 612 mln EUR, o 14% więcej niż w roku poprzednim. Artykułami rolno-spożywczymi, których eksport wygenerował największe przychody ze sprzedaży do Stanów Zjednoczonych były: mięso czerwone (głównie wieprzowina) i przetwory mięsne, wyroby cukiernicze, a także ryby i przetwory rybne. W 2021 r. na rynku amerykańskim były również obecne, eksportowane z Polski przetwory warzywne i zbożowo-mączne, napoje spirytusowe, kawa, herbata, soki oraz przetwory owocowe i produkty mleczne.

W I. kwartale 2022 r. wartość eksportu rolno-spożywczego z Polski do USA wyniosła 183 mln EUR, o 33% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

News