W dniu 8 marca br. została powołana Rada Kobiet w rolnictwie. Akty powołania wręczył Henryk Kowalczyk, Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przewodniczącą Rady Kobiet w rolnictwie została Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W Radzie Kobiet znalazła się Małgorzata Gośniowska-Kola, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
W swoim wystąpieniu Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że Polska jest w szczególnym momencie ze względu na wojnę w Ukrainie. Poinformował, że rozmawiał z ministrem rolnictwa Ukrainy i informacje jakie od niego uzyskał są przygnębiające. Wyraził też wdzięczność wszystkim kobietom w Polsce, które wspierają uchodźców.
– To, że nie ma obozów dla uchodźców, to jest głównie zasługa kobiet. Myślę, że przede wszystkim dzięki nim uchodźcy, którzy zostali zmuszeni do ucieczki przed straszną wojną mają gdzie się zatrzymać i znajdują godne miejsce w naszych rodzinnych domach. To jest ogromna zasługa kobiet – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że zadaniem Rady Kobiet w rolnictwie, jako ciała doradczego, jest proponowanie rozwiązań korzystnych dla rolnictwa, a zwłaszcza dla kobiet pracujących w tym sektorze.
Anna Gembicka podkreśliła, że rola kobiet w życiu społecznym jest coraz większa.
– Głos kobiet, także w rolnictwie i sektorze rolno-spożywczym, jest coraz lepiej słyszalny. To znajduje swoje odbicie w działaniach ministerstwa, nie tylko w powołaniu tej Rady. Pierwszy raz w historii mamy taką sytuację, kiedy szefami instytucji rolniczych podległych ministerstwu są właśnie kobiety. Kobiety są także liderkami wielu organizacji branżowych, związków zawodowych, organizacji pozarządowych, oczywiście kół gospodyń wiejskich, a także prowadzą gospodarstwa rolne – zaznaczyła wiceminister Gembicka. – Mam nadzieję, że ta Rada będzie takim organem dla kobiet, dla ministerstwa, który będzie przekazywał wiele postulatów – dodała.
Kadencja Rady Kobiet w rolnictwie będzie trwać 3 lata, a w jej skład może wchodzić nie więcej niż 20 osób.
Zadania Rady Kobiet w rolnictwie:
- dobrych praktyk w rolnictwie i przetwórstwie,
- ekologicznej żywności,
- dziedzictwa i kultury wsi,
- pozytywnych aspektów życia na terenach niezurbanizowanych,
Dodatkowo w celu realizacji powyższych zadań Rady Kobiet w rolnictwie przewodniczący będzie mógł zapraszać, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Rady, inne osoby w charakterze ekspertów z głosem doradczym. Ponadto przewodniczący będzie mógł również tworzyć grupy robocze i tematyczne złożone z członków Rady oraz innych osób zaproszonych do udziału w pracach Rady, a także zlecać wykonanie opracowań, analiz, raportów i ekspertyz.
Więcej informacji na temat Rady Kobiet w rolnictwie pod adresem:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/powolanie-rady-kobiet-w-rolnictwie2
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.