Polskie rolnictwo bliżej portów morskich - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Polskie rolnictwo bliżej portów morskich

27 września br. w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa doszło do podpisania Listu Intencyjnego w sprawie pozyskania rolnego terminala przeładunkowego nad Bałtykiem. Terminal przeładunkowy specjalizujący się w przeładunkach zbóż i nasion roślin oleistych jest niezbędny polskiemu rolnictwu, które stanowi jeden z filarów gospodarczych kraju. Państwo w celu realizacji strategicznych założeń rozwojowych musi dysponować niezależnym od operatorów ogólnodostępnym terminalem przeładunkowym dostępnym dla wszystkich polskich rolników – mówił podczas uroczystego spotkania w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisując list intencyjny z firmą Bunge Polska
w sprawie zakupu terminala zbożowego w porcie morskim w Świnoujściu stawia kolejny milowy krok na drodze poprawienia warunków eksportu towarów rolnych. - Z roku na rok rośnie sprzedaż za granice polskiego zboża, ale wymagania naszych odbiorców są coraz większe. Nie tylko cena jest ważna, ale także możliwości transportu, szybkość dostawy, obsługa, bezpieczeństwo transakcji to dodatkowe warunki jakie stawiają przed nami importerzy. Musimy im sprostać. Port morski to jeden z koniecznych elementów tego wyzwania – mówił podczas spotkania Wojciech Kędzia.

Wsparcie polskiego rolnictwa jest realizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa także na inne sposoby. Projekt Platforma Żywnościowa umożliwi uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie – kontraktów terminowych. Jego głównym celem jest utworzenie platformy handlu w formie elektronicznej giełdy towarowej. Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia rynku na zlecenie KOWR przez grupę kapitałową Giełdy Papierów Wartościowych, a przewidywany start pilotażowej wersji giełdy zaplanowano na 1 marca 2020 r.

Platforma żywnościowa umożliwi eksporterom oferowanie jednorodnych i dużych partii zbóż, co w połączeniu z terminalem będzie stwarzało możliwość dostawy produktów rolnych, w tym zboża, w każde miejsce na świecie – podsumował dyrektor Kędzia.

Zbożowy terminal przeładunkowy w porcie morskim Świnoujście dysponuje łączną roczną mocą przeładunkową na poziomie 1 mln ton. Nabrzeża oraz tory wodne umożliwiają obsługę statków do maksymalnej głębokości 11,9 m. Terminal dysponuje ponadto niezbędną infrastrukturą, w tym drogą dojazdową, bocznicową kolejową, magazynami do przechowania zbóż, a także zapleczem dla obsługi.

News