Mistrzostwa Polski Młodych Koni - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Mistrzostwa Polski Młodych Koni

W dniach 19-22 września 2019 r., na terenie ośrodka klubu jeździeckiego „Stragona” w Strzegomiu odbyły się Mistrzostwa Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody oraz Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW), których organizatorem był Polski Związek Hodowców Koni. Szczególną wagę wydarzenia podkreśla fakt, iż nad Mistrzostwami patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

Do tegorocznych Mistrzostw zostało zakwalifikowanych prawie 200 koni, z czego w dyscyplinie skoków przez przeszkody wystartowały 103 konie, 56 koni w ujeżdżeniu, a 29 koni w WKKW. Należy podkreślić, iż w Mistrzostwach wzięło udział 17 koni należących do Stadnin, nadzorowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który był współorganizatorem Mistrzostw. Podczas imprezy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowany był przez Pana Filipa Sondija, Dyrektora Departamentu Nadzoru nad Spółkami.

Na szczególną uwagę zasługuję fakt, iż konie należące do stadnin KOWR, biorące udział  w tegorocznych Mistrzostwach uplasowały się na najwyższych pozycjach:

I m. w konkurencji skoków przez przeszkody, w kategorii koni 6-letnich, zajęła kl. Flandria po og. Chaco Flay hodowli i własności  SK Nowielice Sp. z.o.o. pod jeźdźcem Janem Bobikiem.

I m. w konkurencji WKKW, w kategorii koni 5 letnich, zajął wał. Wakat po og. Eloquent hodowli SO Starogerd Gd. Sp. z o.o. – SK Rzeczna (wł. prywatnej)

 II m. w konkurencji ujeżdżenia, w kategorii koni 6 letnich, zajął og. Edam po og. Chesnut Park hodowli SK Janów Podlaski Sp. z o.o.(wł. prywatnej)

III m. w konkurencji WKKW, w kategorii koni 5 letnich, zajęła kl. Kalabria po og. Efekt hod. SK Janów Podlaski i własności Stada Ogierów w Białce(MHR Kraków Sp. z o.o.) pod jeźdźcem Arturem Kaczmarkiem.

Mistrzostwa Polski Młodych Koni są najważniejszym wydarzeniem rangi ogólnopolskiej, służącym selekcji koni sportowych. Jest to cykliczna impreza sportowo-hodowlana, organizowana co roku przez Polski Związek Hodowców Koni, obejmująca pięć dyscyplin jeździeckich: skoki przez przeszkody, ujeżdżenie, wszechstronny konkurs konia wierzchowego (WKKW), powożenie zaprzęgami jednokonnymi oraz rajdy długodystansowe, w których oceniane są konie w wieku od 4 do 6 lat, hodowli polskiej (klacze, ogiery i wałachy) oraz zagranicznej (klacze i ogiery). Historia MPMK sięga początku lat 90-tych, kiedy obowiązującą nazwą były jeszcze Czempionaty Młodych Koni. Od samego początku organizacji tej próby patronowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

News