Dożynki Prezydenckie w Spale - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Dożynki Prezydenckie w Spale

W dniach 14-15 września 2019 r. w Spale w województwie łódzkim odbyły się Dożynki Prezydenckie. W Dożynkach uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Prezydent objął patronatem Dożynki w Spale już po raz piąty.

Tradycja spalskiego święta plonów sięga 20-lecia międzywojennego. Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 Prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach tradycja Dożynek Prezydenckich w Spale została wskrzeszona. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 roku gospodarzem spalskich dożynek był Lech Kaczyński.

Pierwszego dnia Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę prezydenta RP. W tym roku pierwsze miejsce zajął wieniec województwa świętokrzyskiego, przygotowany przez gospodynie z sołectwa Krzcin w powiecie sandomierskim.

W drugim dniu święta wszystkich rolników uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w intencji rolników w Kaplicy Polowej AK w Spale, w której udział wzięła Para Prezydencka. Uczestniczyli w niej również m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, liczni parlamentarzyści, a także władze samorządowe województwa łódzkiego i powiatu tomaszowskiego.

Po mszy Prezydent Andrzej Duda z małżonką wraz z barwnym korowodem dożynkowym przeszli na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy. Poprowadził go Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

W swoim wystąpieniu Prezydent Duda dziękował wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę i służbę dla polskiego społeczeństwa, zapewnił również, że mogą liczyć na pomoc i wsparcie ze strony państwa, gdyż zawsze byli gotowi poświęcać się dla Ojczyzny. Ponadto podkreślił jak ważną i liczną częścią polskiego społeczeństwa są rolnicy.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski podziękował Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zrozumienie okazywane polskiej wsi. Zwrócił uwagę na znaczenie współpracy wszystkich ministrów w kompleksowym podejściu do rozwiązywania złożonych problemów obszarów wiejskich. Minister Ardanowski powiedział również, że wszyscy mamy za co dziękować polskim rolnikom: „za wysokiej jakości żywność, za zrównoważony rozwój, za przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, za dbanie o glebę i wodę”. Poinformował także m.in. o rozpoczęciu na przełomie września i października wypłat pomocy suszowej, wystąpił jednocześnie do samorządów z apelem o przyspieszenie prac komisji szacujących straty.

Po zakończeniu uroczystości, Para Prezydencka odwiedziła Miasteczko Regionów, w którym przedstawiciele wszystkich województw prezentowali swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę, a instytucje pracujące dla rolników służyły informacjami i udzielały porad. Miasteczko Regionów to tradycyjny element spalskich dożynek. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką był gościem na międzyresortowym stoisku zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z KOWR, ARiMR i KRUS, gdzie wszystkie instytucje pracujące na rzecz rolnictwa przedstawiały swoje oferty, a ich pracownicy mogli udzielać potrzebnych informacji. Stoisko KOWR odwiedzili m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Wojciechowski oraz Poseł na Sejm RP Robert Telus.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, reprezentował podczas uroczystości dożynkowych Dyrektor Generalny KOWR Grzegorz Pięta oraz Dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Łodzi Janusz Ciesielski.

Dożynkowym uroczystościom tradycyjnie towarzyszyły liczne imprezy, między innymi pokazy rękodzieła ludowego, kiermasze, można także było skosztować regionalnych potraw.

News