Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”

29 sierpnia br. w Bobolicach (woj. zachodniopomorskie), odbyło się Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali m.in.: Dyrektor Generalny Małgorzata Gośniowska-Kola, Zastępcy Dyrektora Generalnego: Krzysztof Dec, Wojciech Kędzia i Marcin Wroński oraz Dyrektor OT Koszalin Piotr Dziadul.

Było to już IV Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”, organizowane od 2018 roku z inicjatywy Premiera Mateusza Morawieckiego. Wydarzenie to jest  podziękowaniem za szczęśliwe zakończenie żniw i za plony. W swoim wystąpieniu Mateusz Morawiecki podkreślił, że jako naród mamy wobec wsi wielki dług, dlatego trzeba jej przywrócić należną godność oraz właściwe miejsce na społecznej mapie Polski.

Minister Grzegorz Puda powiedział, że zmieniamy polską wieś, aby młode pokolenie wiązało z nią swoją przyszłość i zakładało tam rodziny. Minister zapewnił, że w nowym budżecie przewidywany jest rekordowy wzrost wydatków na rolnictwo.

– Jestem przekonany, że polska wieś – zdrowa, bezpieczna, ale oparta na mocnych fundamentach chrześcijańskich wartości i wierna polskiej tradycji i wartościom, jest dokładnie tym, czego młode pokolenie rolników oczekuje – mówił Grzegorz Puda.

Minister podkreślił, że w Polsce rolnicy bardzo silnie są związani z tradycją i wiarą oraz z ziemią, którą uprawiają. Jednak za to, że prowadzili zrównoważoną produkcję zostali skrzywdzeni niższymi unijnymi dopłatami, w porównaniu np. do rolników holenderskich, belgijskich czy niemieckich, którzy często prowadzili ogromne fermy zagrażające środowisku naturalnemu. Minister zaznaczył, że europejskiemu rolnictwu grozi wielkie niebezpieczeństwo, w tym ataki ze strony tzw. pseudoekologów domagających się np. likwidacji hodowli zwierzęcej, np. bydła.

 – Budzi to mój wielki niepokój i rosnące obawy nad przyszłością europejskiego rolnictwa. Dlatego dziś, w dobie kryzysu wartości w Europie, patrzę na polskich rolników nie tylko jako na żywicieli, ale też jak na tych, którzy muszą wyznaczać trendy dotyczące kluczowych wartości, które mają kształtować przyszłość naszej cywilizacji – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Dożynkowe święto było okazją do bezpośredniego spotkania i rozmów Premiera i Ministra z rolnikami, producentami rolnym i kołami gospodyń wiejskich, których zjawiło się w Bobolicach 46.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia ze strony MRiRW: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ogolnopolskie-swieto-wdzieczni-polskiej-wsi

Aktualności