Mleko-Expo po raz dwudziesty siódmy - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Mleko-Expo po raz dwudziesty siódmy

W środę, 14 listopada br., w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczęła się XXVII edycja Targów Mleczarskich Mleko-Expo 2018. Najwięksi eksporterzy otrzymali puchary z rąk Anny Doroty Gut, Zastępcy Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

W uroczystym otwarciu targów, które potrwają do 16 listopada br. uczestniczyli m.in.: Tadeusz Romańczuk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski, eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego oraz senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa.

Jednym z najważniejszych punków wydarzenia była prezentacja 10. najlepszych spółdzielni mleczarskich w 2017 r. według rankingu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich oraz 10. największych eksporterów w  2017 r. wybranych przez KZSM – Związek Rewizyjny. Za najlepsze spółdzielnie mleczarskie uznano równocześnie dwie: SM „Mlekovita” w Wysokiem Mazowieckiem i OSM w Giżycku. Te dwie spółdzielnie zwyciężyły również w rankingu największych eksporterów. Pierwsze miejsce zajęła SM „Mlekovita”, a drugie przypadło w udziale OSM w Giżycku. Największym eksporterom pamiątkowe puchary wręczyła Anna Dorota Gut.

Delegacja, która uczestniczyła w otwarciu targów odwiedziła stoiska wystawiających się spółdzielni, zapoznała się z ich wyrobami, a także mogła ich skosztować. Następnie odbyła się konferencja prasowa, podczas której dziennikarze zapoznali się z sytuacją branży mleczarskiej w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. Obecnie są bardzo duże problemy związane z zapasami odtłuszczonego mleka w proszku, które zdaniem Waldemara Brosia, prezesa KZSM będą jeszcze występowały w przyszłym roku. Poinformował on również, że pomimo wielu akcji promocyjnych, spożycie mleka w Polsce jest wciąż niższe niż w krajach UE. Wynika to z braku świadomości wśród społeczeństwa o wartościach odżywczych produktów mleczarskich.

Aktualności